On-line seminar "Information and operational technology (IT/OT) security with a relation to Quality 4.0"

Operational technology (OT) cybersecurity is crucial for manufacturing companies, especially as they increasingly adopt connected systems and integrate IT (information technology) with OT. In summary, manufacturers must prioritize OT cybersecurity to safeguard product quality, prevent disruptions, and mitigate risks associated with cyber threats. Collaboration between IT and OT teams, risk assessment, and proactive security measures are essential for maintaining resilience in manufacturing environments.

Register to the free seminar and join us on May 29th 2024 at 14:00 on Zoom.

ITOT

Juraj Glatz is a researcher at the Department of Safety and Quality of Production, Faculty of Mechanical Engineering, Technical University of Košice. Within scientific and research activities he focuses on the safety of machinery and technical systems, prevention of major industrial accidents, risk assessment, emergency planning, evacuation plans, explosion prevention in industry.

Úspěch studentky specializace „Management kvality“ v soutěži o nejlepší bakalářskou práci

Dne 6.11. 2023 byly na slavnostním galavečeru České společnosti pro jakost, který se konal v rámci konference Dny kvality 2023 v hotelu Clarion v Praze vyhlášeny výsledky letošního ročníku soutěže o Cenu Františka Egermayera. Cena je udělována studentům, kteří své odborné práce zpracovali v oblasti kvality a systémů řízení, systémů ochrany životního prostředí, systémů bezpečnosti a ochrany zdraví při práci nebo v oblasti společenské odpovědnosti a udržitelného rozvoje.

V kategorii bakalářských prací zvítězila práce Bc. Barbory Suché s názvem „Analýza systému měření rozměru vybraného výrobku“, která byla v letošním roce úspěšně obhájena na Fakultě materiálově-technologické VŠB-TU Ostrava ve studijním programu „Management kvality a řízení průmyslových systémů“, specializaci „Management kvality“. Vedoucím práce byl prof. Ing. Jiří Plura, CSc. z Katedry managementu kvality.

Cílem bakalářské práce bylo u dodavatele automobilového průmyslu ověřit vhodnost navrženého systému měření rozměru výrobku pomocí digitálního mikrometru. Byla provedena studie opakovatelnosti a reprodukovatelnosti tohoto systému měření, na jejímž základě byl navržený systém měření vyhodnocen jako nevyhovující. Aplikované grafické nástroje analýzy umožnily u jednoho operátora odhalit odlišná měření, a tak byla provedena nová analýza s vyloučením daného operátora. Bylo dosaženo zlepšení, ale systém měření byl nadále hodnocen jako nepřijatelný. Proto byl navržen nový systém měření využívající měřicí přípravek s digitálním úchylkoměrem, u kterého provedená analýza opakovatelnosti a reprodukovatelnosti již vedla k vyhovujícím výsledkům, které zajistí potřebnou kvalitu měřených dat.

Nejedná se o první úspěch studentů specializace, resp. oboru „Management kvality“ na FMT VŠB-TUO v této soutěži. Od roku 2005, kdy je soutěž o Cenu Františka Egermayera pořádána, toto ocenění získalo 8 studentů v kategorii bakalářských prací, 8 studentů v kategorii diplomových prací a 2 studenti v kategorii disertačních prací. Bc. Barboře Suché k tomuto úspěchu blahopřejeme!

Cena F_ Egermayera 2023c