Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

ISAB hodnotil pokrok projektu MATUR

Mezinárodní vědecká rada ISAB projektu MATUR má za sebou již čtvrté setkání.

Minulý týden proběhlo již čtvrté zasedání Mezinárodní vědecké rady projektu MATUR (ISAB), který se zaměřuje na vývoj nových materiálů a technologií pro udržitelný rozvoj. Setkání se uskutečnilo na půdě VŠB-TUO a bylo věnováno komplexnímu zhodnocení dosavadního průběhu řešení projektu a prezentaci dosažených výsledků. 


Zasedání vedl předseda ISAB, prof. Osamu Umezawa z Yokohama National University, společně s hlavním řešitelem projektu, prof. Bohumírem Strnadelem z Fakulty materiálově-technologické. Přítomni byli vedoucí výzkumných týmů, zástupci partnerských institucí, včetně Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, jehož zástupci detailně sledovali pokrok při realizaci tohoto vědecko-výzkumného projektu. 


Klíčovým bodem programu bylo shrnutí dosavadních výsledků řešení programu ve čtyřech výzkumných záměrech projetu. Prof. Strnadel ocenil pokrok ve stěžejních tématech řešení, jako jsou materiály pro vodíkové technologie, témata spojená s vlivem automobilové dopravy na životní prostředí a nanomateriály. Konkrétně pak zmínil progres v designu tiskové hlavy pro 3D tisk silikátových hmot a také v oblasti stanovení imunotoxicity částic vznikajících při aditivní výrobě.  

 

Vedoucí výzkumných záměrů představili aktuální výsledky řešení a diskutovali je s členy ISAB, poukázali i na výzvy, se kterými se během řešení projektu potýkají a uvedli další plány pro následující monitorovací období. Jako přínosná se ukázala spolupráce s AGH Krakow na technologii povlakování nanovláken měděnou nanovrstvou, kterou prezentoval doc. Postava.

 

Schéma šachovnicového vzoru PVDF nanovláken pokrytých tenkou vrstvou mědi. Na levém obrázku jsou nominální tloušťky Cu vrstev na vláknech, na pravém obrázku je fotografie pokovených vláken.

Zasedání ISAB se zabývalo i hodnocením dalších aktivit, které jsou součástí plánovaného řešení projektu. Zejména byl zdůrazněn význam projektu pro modernizaci výzkumné infrastruktury, pořízení nového digitálního mikroskopu, laserového granulometru a zařízení pro měření akustické pohltivosti materiálů. To jsou jen některé investice, které umožní výzkumným týmům provádět testy spojené s výzkumem struktury a vlastností materiálů. Důležitou součástí projektu je i mobilita vědecko-výzkumných pracovníků, která umožňuje sdílení know-how a zkušeností s předními vědeckými pracovišti v zahraničí. Dosud bylo v rámci řešení realizováno 15 zahraničních stáží a výzkumné spolupráce s institucemi v USA, Polsku, Rakousku, Finsku a Japonsku. 


"Z administrativního pohledu postupuje realizace projektu MATUR v souladu se schváleným plánem. Podařilo se nám do odborných týmů zapojit prakticky všechny plánované zahraniční excelentní vědce, daří se nám postupně realizovat investice včetně souvisejících veřejných zakázek, což je administrativně náročné, přesto se nám daří plnit harmonogram. Byla nám schválena, ze strany MŠMT Zpráva o realizaci a související Žádost o platbu projektu, což jsou klíčové milníky, jejichž splnění dokazuje dobrou práci managementu projektu. Děkuji všem, kteří se na organizaci podílejí," uvedl hlavní manažer projektu Martin Nevřela. 


Zatím nemáme žádné zpoždění a vše nasvědčuje tomu, že projekt bude dokončen včas," potvrdil Martin Nevřela, vedoucí administrativního týmu. 


Diskuse na zasedání ISAB byla zaměřena na zhodnocení dosažených výsledků a výměnu zkušeností v těch oblastech výzkumu, které mají svými výsledky již velmi blízko k technickým aplikacím. Členové ISAB poskytli řešitelskému týmu cílené připomínky a doporučení, například jak optimalizovat proces transferu technologií do praxe a jak zvýšit efektivitu mezinárodní spolupráce. 


"Pro projekt, do kterého je přímo zapojeno více fakult, ústavů a externích partnerů je vzájemná spolupráce mezi všemi členy týmů klíčová pro dosažení plánovaných cílů. Děkuji všem za jejich nasazení a ochotu spolupracovat. Obzvláště bych chtěla poděkovat kolegům z ISAB za jejich odborné znalosti a konkrétní podněty, které nám velmi pomohou při řešení tohoto projektu,” uvedla na závěr setkání děkanka Fakulty materiálově-technologické Kamila Janovská.

 
ISAB projektu MATUR potvrdil, že projekt je na dobré cestě splnit všechny stanovené cíle, včetně zvýšení konkurenceschopnosti českých výzkumných pracovišť na mezinárodní úrovni. Projekt MATUR tak významně přispívá k rozvoji vědy a výzkumu nejen v Moravskoslezském kraji, ale také v České republice a posiluje její mezinárodní prestiž. 

     

 

Vloženo: 25. 10. 2024
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: FMT - Fakulta materiálově-technologická
Zpět