Název projektu
Výzkum koncepcí a nástrojů pro řízení průmyslových systémů v podmínkách digitalizace
Kód
SP2021/71
Předmět výzkumu
Předmětem projektu specifického výzkumu je podpora spolupráce studentů doktorského studijního programu Řízení průmyslových systémů a studentů navazujícího studijního programu Management kvality a řízení průmyslových systémů s akademickými pracovníky garantujících kateder ve třech vzájemně provázaných výzkumných oblastech, které tvoří pilíře daných programů:
1. Moderní ekonomické a manažerské přístupy pro řízení průmyslových systémů v podmínkách digitalizace (kat. 634):
Předmětem bude zkoumání přístupů, koncepcí a nástrojů z oblasti výrobního managementu, logistického managementu, řízení dodavatelských řetězců, ekonomického řízení, marketingového a strategického managementu a řízení lidských zdrojů pro zvyšování konkurenceschopnosti průmyslových podnikatelských subjektů v kontextu postupně probíhající digitalizace podnikových procesů. Oblast „Moderní ekonomické a manažerské přístupy pro řízení průmyslových systémů v podmínkách digitalizace“ bude zaměřena na:
- koncepce a nástroje pro logistický management a řízení dodavatelských řetězců v průmyslu se zřetelem na postupující digitalizaci procesů,
- využití principů štíhlé výroby pro podporu digitalizace v hutních procesech,
- moderní kalkulační metody v zakázkové výrobě průmyslového podniku,
- moderní nástroje řízení zaměstnanců v průmyslových podnicích a jejich motivace s cílem zvýšení jejich pracovního výkonu při zohlednění současných externích vlivů,
- zvyšování konkurenceschopnosti průmyslových firem v kontextu rozvoje digitální ekonomiky.
2. Využití pokročilých metod pro řízení průmyslových procesů v podmínkách digitalizace a robotizace (kat. 638):
Předmětem výzkumu v rámci předkládané oblasti Využití pokročilých metod pro řízení průmyslových procesů v podmínkách digitalizace a robotizace bude implementace pokročilých metod a nástrojů v průmyslových procesech. V rámci projektu budou zkoumány možnosti uplatnění moderních metod pro měření technologických veličin v lehkém a těžkém průmyslu. Cílem implementace bude poskytovat potřebné informace pro podporu rozhodování a optimalizaci řízení výrobních, logistických a technologických procesů v reálném čase s návazností na řízení údržby při udržení jakosti finálních produktů. Oblast „Využití pokročilých metod pro řízení průmyslových procesů v podmínkách digitalizace a robotizace“ bude zaměřena zejména na:
- výzkum a ověřování možností implementace technických prostředků pro získávání informací z průmyslových procesů s využitím moderních a netradičních metod,
- vytváření modelů pro pokročilou automatizaci výrobních prostředků využívající prostředků Smart Factory a IoT,
- výzkum a vytváření modelů pro podporu rozhodování v oblasti řízení výroby a řízení průmyslových zařízení se zaměřením na zvýšení disponibility a efektivity procesů.
3. Rozvoj managementu dat pro podporu pokročilého managementu kvality (kat. 639):
Základem digitální transformace podniků je inteligentní management dat založený na sběru, ukládání a analýze dat a jejich transformaci v chytrou informaci, reálně využívanou pro rozhodování. Efektivní management dat a samotná kvalita dat jsou životně důležité pro naplňování všech principů Průmyslu 4.0. Koncepce Průmyslu 4.0 vytváří nové podmínky pro uplatňování principů štíhlé výroby a jejích nástrojů. Jedním z takových nástrojů je metoda mapování toku hodnot (VSM), která umožňuje mapování a analýzu procesních řetězců a pomáhá odvodit potenciály pro zlepšení. S rozvojem digitalizace a informačních technologií se rovněž rozšiřují možnosti sběru a zpracování dat. Jednou z oblastí, ve které tento potenciál doposud není dostatečně využit, je plánování kvality, které zásadním způsobem rozhoduje o kvalitě vyráběných výrobků.
S narůstajícími počty shromažďovaných údajů je rovněž nezbytné se zabývat jejich kvalitou. O té rozhodují vlastnosti použitých systémů měření, které se vyhodnocují pomocí analýz systémů měření. Stávající metodiky analýzy systémů měření však nevěnují dostatečnou pozornost některým faktorům, jako je například výběr měřených vzorků nebo způsob výpočtu celkové variability. Malá pozornost je rovněž věnována systémům nereplikovatelných měření a prakticky vůbec nejsou řešeny situace, kdy rozdělení sledovaného znaku neodpovídá normálnímu rozdělení. Shromážděná data poskytují potřebné informace až po aplikaci vhodných statistických nástrojů. Pro správnou aplikaci těchto nástrojů a pro korektní interpretaci dosažených výsledků je potřeba rozvíjet vhodné metodické postupy. Oblast „Rozvoj managementu dat pro podporu pokročilého managementu kvality“ bude zaměřena na:
- rozvoj managementu dat pro realizaci digitální transformace firem,
- možnosti využití Value Stream Mapping v rámci Průmyslu 4.0,
- data v procesech plánování kvality a možnosti jejich širšího využití,
- analýzu způsobů výpočtu celkové variability a výběru vzorků pro analýzu systémů měření,
- možnosti analýzy opakovatelnosti a reprodukovatelnosti systémů měření v nestandardních situacích,
- příspěvek k zavádění vysoce efektivních statistických postupů při analýze průmyslových dat a metodách hodnocení kvality procesů.
Rok zahájení
2021
Rok ukončení
2021
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Kategorie
SGS
Typ
Specifický výzkum VŠB-TUO
Řešitel