Nejen o plánech do budoucna, ale také o studiu se Pierre Koleják rozpovídal v rozhovoru.
O běhu, sportu, studiu a uplynulém MS ČR do U23 v Jablonci nad Nisou jsme si povídali s Markem Krišicou. Studentem třetího ročníku bakalářského studia v programu Ekonomika a management v průmyslu.
Mikuláš Hurta, zakladatel společnosti Nilmore, je představitelem mladé generace, která se nebojí měnit svět. Hlavním cílem jeho firmy, ve které vyrábí cirkulární textilii, je expandovat v příštích letech na další trhy a stát se tak evropským centrem udržitelné módy. Nedávné pozvání na setkání s prezidentem republiky je důkazem, že jeho práce má smysl. Nejen o své firmě, setkání s hlavou státu a o plánech do budoucna nám vyprávěl Mikuláš, který je jedním z úspěšných a hrdých absolventů FMT.
Má rád svůj obor a byl vytrvalý, i proto byl na podzimním zasedání Vědecké rady VŠB-TUO oceněn za své excelentní studium a mimořádný mezinárodní přínos nanotechnologiím, výjimečný absolvent Fakulty materiálově-technologické, Mariusz Drong. Ten nejenže dokončil svůj doktorát u nás, ale také na prestižním Institut Polytechnique de Paris v Palaiseau ve Francii. Tím získal mezinárodně uznávaný titul „Ph.D.“, ale také prestižní titul „Docteur de l’Institut Polytechnique de Paris“. Nejen o ocenění, ale i o plánech do budoucna se Mariusz Drong rozpovídal v rozhovoru.
Materiálový vědec Peter Filip působí už 27 let na Southern Illinois University Carbondale. Přednášel ale například i na University of Cambridge či římské Univerzita La Sapienza nebo vedl doktorandy na americkém MIT. Vědecká cesta rodáka ze středního Slovenska ale začala na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava, s níž neustále spolupracuje.
Vystudova obor Procesní inženýrství v doktorském programu a svou disertační práci věnoval tématu mikroreaktorů vyrobených pomocí technologie 3D tisku. Toto téma je nejen zajímavé, ale má také velkou perspektivu využití v chemickém a biotechnologickém průmyslu. Chemie si ho získala již během bakalářského studia na Ostravské univerzitě.
Vystudoval obor Řízení kvality na Vysoké škole báňské, který byl v tu dobu nestrukturovaný - po pěti letech studia získal rovnou inženýrský titul. Směr fakulty přímo navazoval na střední průmyslovou školu, kterou vystudoval v Košicích - volba vysoké školy tedy nebyla složitá. Nyní působí jako výrobní ředitel společnosti Maxion Wheels Czech, s.r.o. v Ostravě, která vyrábí litá automobilová kola.
Absolvoval specializaci Slévárenské technologie na Fakultě materiálově-technologické teprve loni, a už v oboru podniká. Vyrábí vlastní litinové nádobí, konkrétně hrnec a pánev. Určitě znáte firmu Litináč. Jak se Honza dostal ke slévárenství, jak dlouho výroba litinových hrnců trvá a jaké má plány do budoucna? Odpověděl v rozhovoru.
Pracuje na Katedře metalurgických technologií Fakulty materiálově-technologické v kolektivu mužů jako odborný asistent s profesním zaměřením na slévárenství slitin neželezných kovů. Jak se křehká dívka ocitne v oboru typickém spíše pro muže? Vnímá z pozice ženy určité ne/výhody? Během krátkého rozhovoru jsme se Ivany zeptali na několik otázek.
TOP Alulit s.r.o. je inovativní česká společnost založená v roce 2005 zabývající se komerční výrobou odlitků z hliníkových slitin. Tato benešovská společnost je jednou z těch, které dávají prostor pro seberealizaci mladým odborníkům z technických oborů. Velmi dobrým reálným příkladem je Ing. Petr Mičola, absolvent VŠB-TUO Fakulty materiálově-technologické. S Petrem, který v současné době působí ve společnosti jako technolog, jsme provedli krátký rozhovor o tom, jak vzpomíná na svou alma mater.