Studujete na střední škole a chcete se při studiu věnovat i aktivitám „navíc“? Nebo byste jako pedagog rád svým žákům nabídl zajímavé téma pro Středoškolskou odbornou činnost? Potom jste na správném místě, právě zde je naše nabídka témat SOČ pro školní rok 2021/2022! Naši odborníci si pro Vás/Vaše studenty připravili témata z různých oblastí, od ochrany životního prostředí přes materiály a technologie až po chemii. A pokud už máte téma SOČ vybrané, ale nevíte si rady s jeho praktickou částí, neváhejte a kontaktujte nás - naše laboratoře se špičkovým vybavením vám otevírají svou náruč.
Jedná se samozřejmě jen o návrhy témat, které se mohou v závislosti na domluvě se zájemcem o SOČ různě modifikovat. Lze navrhnout také téma SOČ „na míru“ – dle zaměření a požadavků žáka ad.
Obor SOČ Ochrana a tvorba životního prostředí
Pomohou nám kovové pěny zachránit naši planetu?
Kovové pěny jsou unikátním materiálem s velmi širokým aplikačním potenciálem. Jde o materiály budoucnosti, které vykazují jedinečné kombinace vlastností. Jak nám může jejich používání pomoci při současných otázkách ekologie, např. v oblasti dopravy? Třeba i na tuto otázku bude žák umět odpovědět díky řešení SOČ s tímto tématem. Řešitel se kromě studia odborné literatury a seznámení se s teoretickou problematikou i prakticky setká se slévárenskými metodami výroby kovových pěn v laboratorních a poloprovozních podmínkách pracovišť katedry metalurgie a slévárenství.
Regenerace formovacích směsí aneb není písek jako písek.
Písek známe z pláže, přesýpacích hodin nebo našich dětských her na pískovišti. Písek však neodmyslitelně patří i ke slévárenskému oboru. Z písku, pojiva a dalších přísad totiž můžeme vytvořit formovací směs a z té pak formu, do které můžeme nalít kov a dát mu tak nějaký tvar a funkci. Co se s formovací směsí děje po jejím použití? Jaké jsou postupy k jejímu možnému znovupoužití a jak regenerace formovacích směsí může přispět k ochraně životního prostředí? Na tyto otázky najde řešitel během práce na této SOČ odpověď. Žák bude mít možnost seznámit se s formovacími směsmi v laboratorních podmínkách katedry metalurgie a slévárenství.
Elektroodpad – zdroj kovů
Student si může v laboratořích naší katedry prakticky vyzkoušet recyklaci vybraného druhu odpadu, použije jednotlivé metody recyklace od mechanické demontáže až po získání kovu jako druhotné suroviny. Zahrne také energetický přínos recyklace a odpoví si na otázku „Recyklace – ano nebo ne“.
Recyklace jako součást životního cyklu
Student se seznámí s problematikou recyklace jako nedílnou součástí životního cyklu, zamyslí se nad dalším využitím hmotných věcí okolo sebe v závislosti se zvyšující se produkcí odpadů. Budoucnost zpracování odpadů (waste– to–energy).
Obor SOČ Strojírenství, hutnictví a doprava
Co můžeme vyrobit odstředivým litím?
Odstředivé lití můžeme zařadit mezi speciální metody výroby odlitků. Používají se při něm speciální materiály a stroje, se kterými se student detailně během řešení SOČ seznámí v laboratoři přesného lití katedry metalurgie a slévárenství. Žák bude umět popsat celý výrobní postup odlitku, všechna specifika dané technologie i charakterizovat typické odlitky vyrobené tímto postupem. Všechny kroky technologického postupu výroby odlitku si řešitel SOČ prakticky vyzkouší v laboratoři.
Obor SOČ Teorie kultury, umění a umělecké tvorby
Zmapování historie výroby uměleckých odlitků z blanenské litiny.
Cílem práce je na základě studia odborných knih, publikací a článků, archivních materiálů, příp. návštěvy Muzea Blanenska shrnout poznatky o výrobě umělecké litiny v blanenských železárnách, tj. cca od poloviny 19. století. Řešitel by měl objasnit pojem blanenské litiny v kontextu uměleckém i kulturně-hospodářském. SOČ může být zpracována i „na dálku“ díky online konzultacím, není nezbytná přítomnost žáka na půdě fakulty.
Historie výroby zvonů na území dnešní České republiky.
Téma práce nabízí řešiteli relativně širokou oblast (jak z hlediska časového, tak i územního). Cílem by mělo být shrnutí poznatků o zvonařství v dějinách Českých zemí na základě studia dostupných zdrojů – odborných publikací, knih. Lze poskytnout i krátkou odbornou konzultaci se současným českým zvonařem. SOČ může být zpracována i „na dálku“ díky online konzultacím, není nezbytná přítomnost žáka na půdě fakulty.
3D tisk keramiky
Keramika je významnou součástí dějin člověka. Je odrazem kultury, náboženství, umění a doby. Díky dostupnosti jílů a hlín, surovin v přírodě se keramické řemeslo řadí k nejstarším. Jako lidé jsme stále náročnější na kvalitu materiálu, prostředky denní potřeby, technologické vymoženosti, které nám život prostě ulehčují. Z hlediska technologického pokroku v oblasti keramiky je posun od klasického točení na kruhu až po 3D tisk keramiky. Keramické materiály jsou uplatňovány napříč odvětvími, a to jak ve stavebním, gastro, zdravotním, leteckém, vojenském, chemickém, elektro tak umění. Pokrok se nezastaví před ničím a my jako spotřebitelé chceme věci funkční, designově zajímavé, minimalistické. Uplatnitelnost keramických materiálů je všestranná. Je to materiál krásný, pevný, ale na druhou stranu křehký. I když má svou slabost, patří mezi materiály budoucnosti. V kombinaci s jinými materiály jako jsou např. kovy, sklo jsou hranice použitelnosti posunuty ještě mnohem dále.
Obor SOČ Chemie
Organická syntéza v mikrovlnném poli
Sorpční vlastnosti jílových minerálů
Magneticky modifikované jílové minerály
Můžeme nabídnou také SOČ v oblasti automatizace, kybernetiky, mechatroniky elektrotechniky a softwarových systémů.
Kontakt: