V posledních letech jsme byli – stejně jako vy, pedagogové středních škol – nuceni hledat nová řešení při výuce odborných předmětů, motivaci studentů při studiu ad. Proto jsme pro Vás a Vaše studenty připravili odborné přednášky, semináře a workshopy zaměřené na jednotlivé oblasti, kterým se na Fakultě materiálově-technologické věnujeme - od životního prostředí přes materiály, ekonomii až po chemii. Zároveň jejich náplní může být např. představení nás, našich studijních programů a možností studia na naší fakultě. Individuálně se na konkrétní náplni přednášek či seminářů samozřejmě můžeme domluvit, ale předpokládáme, že pro Vás a Vaše studenty může být atraktivní představení naší práce, našich laboratoří, případně konkrétních projektů, kterými se naše pracoviště zabývají.
Materiál je to velice zajímavý, no posuďte sami:
Ekonomie
Jakou cenu mají peníze
Přednáška je zaměřena na podstatu fungování finančních trhů, oběh peněz v ekonomice, investiční politiku průmyslových podniků, úlohu bankovního sektoru a v závěru se zaměříme i na tvorbu osobního či rodinného rozpočtu.
Kouzlo moderní logistiky
Co se skrývá pod pojmem logistika? Proč to dnes bez ní nejde? Jaká konkrétní řešení nabízí a kam směřuje? Příklady a videoukázky nejmodernějších logistických řešení z automobilového průmyslu.
Od dobrého nápadu k podnikatelskému záměru
Který nápad je z pohledu podnikání dobrý? Kolik peněz je potřeba investovat na začátku podnikání? Jaký musí být objem prodeje, aby byly pokryty stálé měsíční výdaje? Čím začít? Příklady řešení konkrétních podnikatelských záměrů z oblasti služeb a jednoduché výroby nevyžadující velké vstupní investice.
Jak uspět na přijímacím pohovoru na brigádu či zaměstnání?
I když je současný trh práce příznivý pro uchazeče o práci, o dobrou práci je třeba soutěžit stále a nabídnout více, než nabízejí jiní uchazeči. Co, kam a jak je vhodné o sobě psát při hledání práce? Co a jak říkat a čemu se naopak vyhnout u přijímacího pohovoru? Co je vhodné a slušné se ptát přijímající strany? Na co si dát pozor při podpisu pracovní smlouvy? Nejen na tyto otázky odpoví přednáška o aktuálních technikách a nástrojích výběru uchazečů doprovázená vtipnými videi a obrázky.
Teorie her - aneb život je hra
Co si přestavujeme pod pojmem hra? Jaké nabízí možnosti a využití ve světě kolem nás?
Pohodlíčko, to je ono
Kdo z nás by se nechtěl čas od času jenom válet? Práce, škola i zábava stojí kupu energie, tak proč vlastně ne? Nejspíš každého občas napadlo, že i s těmi nejobyčejnějšími činnostmi nám nejen doma pomáhají technicky vybavení pomocníci, bez kterých se už vlastně ani nedokážeme obejít. V malé přednášce si ukážeme, na jakém principu pracují jednoduché systémy a automaty, které jsou všude.
Štíhlý nemusíš být jenom ty
Štíhlá může být i výroba! V týmech budeme stavět dřevěné traktory a postupně budeme naši „výrobu“ zdokonalovat, aby nezabrala nekonečně času, energie a v konečném důsledku i peněz. Během workshopu se dozvíte:
co je to štíhlá výroba, jak neplýtvat, jak ušetřit, jak zlepšit výrobu, jak nedělat zbytečné věci, jak nemrhat časem, jak zpříjemnit práci.
Nechte mozky bouřit
Víc hlav víc ví… a vymyslí. Kreativní potenciál zaměstnanců, který je možné stimulovat prací v týmu, s úspěchem využívají firmy a různé organizace. Touto metodou chtějí dosáhnout požadované kvality produktů a služeb. Vychází se totiž z předpokladu, že lidé ve skupině, na základě podnětů ostatních, vymyslí více, než by vymysleli jednotlivě. Tento předpoklad je základním stavebním kamenem skupinové techniky známé pod názvem brainstorming, někdy také nazývané „Bouře mozků“. Přednáška přibližuje nejen tuto techniku, ale také řadu dalších nástrojů, které jí využívají (Brainwriting, Diagram příčin a následků, Afinitní diagram apod.).
Kreativní nástroje řešení problémů
Jsou všichni lidé kreativní? A potřebujeme kreativitu v technice? Třeba v managementu kvality? Podíváme se na kreativitu z různých úhlů pohledu (včetně krátkého videa), seznámíme se s některými kreativními nástroji řešení problémů (myšlenkové mapy, šest myslících klobouků, 6-3-5, apod.) a pak si studenti sami na vlastních příkladech kreativní nástroje vyzkouší.
Vystřel co nejdál!
Návštevnici si zábavnou formou vyzkouší plánování experimentu, kdy budou nastavovat různé parametry katapultu s cílem dostřelit co nejdál. Na základě tohoto experimentu vysvětlujeme princip nastovávání co nejlepších parametrů jakýchkoliv výrobních procesů.
Hra v kostky
Zabavná forma vysvětlení jednoduchých principů teorie pravděpodobnosti a matematické statistiky. Propojení s hodnocením kvality produktů a procesů.
Jak se měří kvalita
Cílem přednášky je seznámit studenty s různými pohledy na kvalitu výrobků a služeb. Jak se pozná např. kvalitní tužka, kancelářská sponka, holič, objednávka pizzy? Formou diskuze se studenti dozvědí, jakým způsobem se určují a měří znaky kvality, a jak se definují požadavky na kvalitu výrobků a služeb.
Chemie
3D tisk a chemické inženýrství
Přednáška přibližuje technologie 3D tisku a jejich využití v oblasti chemického inženýrství. Představíme vám základní principy přenosu hmoty, tepla a hybnosti a koncept škálování v chemickém inženýrství. Uvedeme příklady využití 3D tisku pro přípravu mikrofluidních čipů (speciální emulze) a také mikro reaktorů vhodných pro výrobu speciálních chemikálií ve farmacii. Přednášku doprovodíme jednoduchým experimentem – vyrobíme emulzi voda-olej.
Grafeny – základ materiálů budoucnosti
Grafen tvoří základní stavební jednotky grafitu – jedné z přírodních forem uhlíku. Od počátku 21. století grafen přitahuje stále větší pozornost vědecké a technické veřejnosti vzhledem ke své vynikající elektrické a tepelné vodivosti, mechanické pevnosti a optické prostupnosti. Díky těmto unikátním vlastnostem nechybí v žádných moderních technologiích. Používá se při výrobě senzorů, počítačových procesorů, LED diod, solárních článků, dotykových displejů, vysokokapacitních baterií, fotokatalyzátorů, filtračních membrán, sorbentů a některých konstrukčních komponent v automobilovém a leteckém průmyslu. V našich laboratořích chemie věnujeme těmto perspektivním materiálům velkou pozornost, zejména z hlediska jejich environmentálního využití, například při čištění odpadních vod.
Chytré materiály pro zlepšování kvality životního prostředí
Fotokatalyzátory jsou látky, které urychlují proces rozkladu chemických látek, virů a bakterií pomocí světelného záření (fotokatalýza). Vysvětlíme vám tyto procesy podrobněji a představíme fotokatalyzátory používané pro účely odbourávání škodlivých látek z vod a ovzduší. Probereme také způsoby jejich přípravy, testování, a hlavně možnosti aplikací těchto materiálů.
LumiShow
Studenti se formou přednášky s ukázkami seznámí s luminiscenčními ději, uvidí, jak některé látky po dodání určité energie „svítí ve tmě“.
Chemie v kuchyni
Studenti si formou práce v laboratoři pomocí jednoduchých reakcí dokáží přítomnost cukrů, bílkovin, karotenů a dalších látek v běžných potravinách. Při laboratorní práci budou také vysvětleny principy jednotlivých dějů a chemických reakcí. Studenti si také v laboratoři vyzkouší změny zbarvení indikátorů v různých prostředích, stanoví obsah kyseliny octové v octu, určí pH potravin v roztocích – mléko, soda apod.
Stanovení některých iontů ve vodách
Studenti si formou laboratorní práce stanoví obsah chloridů různými metodami, tvrdost vody ve vodách (např. minerální).
Nanomateriály a nanotechnologie
Nanomateriály v životním prostředí – neviditelné nebezpečí?
Lidé vytvářejí stále více umělých nanomateriálů, které se tak dostávají do životního prostředí. Nanomateriály vznikají buď jejich cílenou výrobou nebo jako vedlejší produkt mnoha, často překvapivých, nesouvisejících lidských aktivit. Že se do vzduchu dostávají při spalování pohonných hmot je známo, ale věděli jste, že je dýcháme i při vaření? Nanočástice, které mají svůj původ v lidské činnosti, jsou v přírodě novým a cizorodým prvkem. Jakou hrozbou jsou ale pro ekosystémy nebo lidské zdraví skutečně? Poznejte, co vše už věda ví a co jí stále ještě zbývá zjistit o tom, jak se nanomateriály dostávají do přírody, jak v ní putují a jak ovlivňují jednotlivé složky životního prostředí.
Nanoroboti – skutečnost nebo fikce?
Už jsme o nich slyšeli mnohokrát. Nanoroboti, miniaturní mašinky schopné manipulace s atomy. Někteří nás jimi děsí v rámci dystopických představ o kontrole lidstva na molekulární úrovni. Někteří je použijí k vymalování utopické společnosti, ve které budeme moci „spolknout chirurga“, který cíleně odstraní nádor či jinou chorobu zevnitř. Jak daleko ale skutečně jsme v jejich vývoji? Jakým výzvám čelí jejich konstruktéři? A k čemu by nám skutečně mohli být?
Materiály
Materiály a jejich vlastnosti
Proč mají materiály různé vlastnosti? Jakou mají strukturu? Představíme vám různé druhy materiálů – kovy, polymery, keramika, kompozity a uvedeme příklady, kde se používají.
Recyklace jako součást našeho života
Co s odpadem, který se hromadí kolem nás? Recyklovat! Velkou část odpadů je možné využít jako suroviny pro výrobu užitečných věcí. Jak se odpady využívaly dříve a jak nyní? Nebudeme si povídat o tom, jestli třídíš odpady a do jakého kontejneru patří, ale o možnostech zpracování zajímavých odpadů. My víme jak! My známe postup! A ty?
Elektronový mikroskop
V úvodu vás seznámíme s principem optické mikroskopie. Vysvětlíme, kde všude se tyto principy využívají – tedy nejen v oblasti materiálových věd, ale i v medicíně, forenzních vědách a dalších oblastech lidské činnosti. K pochopení problematiky nám pomohou zajímavé mikrosnímky neživé přírody, ale částí těl živočichů. Nejen do mikrosvěta, ale i do nanosvěta umíme nahlédnout pomocí elektronového mikroskopu. Ten pracuje na jiném principu než známé optické mikroskopy. Popíšeme vám, jak zobrazuje náš skenovací elektronový mikroskop a představíme výsledky naší práce.
Materiály pro biomedicínské aplikace
Přehled a charakterizace materiálů používaných pro biomedicínu, ukázky konkrétních aplikací a reálných výrobků určených pro traumatologii, zubní lékařství a další oblasti medicíny.
Odpady v každodenním životě. Jde žít bez nich?
Recyklace materiálů - ukázky běžných i specificických odpadů, získaných produktů po zpracování odpadů, zajímavostí k odpadům; diskuze k problematice třídění odpadů, využívání odpadů, recy-věci, možnosti snižování produkce odpadů - zero waste.
Bublina ve skle
Sklo je nádherný materiál. Proč si neposlechnout zajímavou přednášku o zpracování skla, barvení skla, historii skla, technické možnosti skla, sklo v umění. V laboratoři si pak zkusíš namalovat a vyleptat svůj motiv na sklo a sklokeramiku. Součásti bude i mikroskopické pozorování těla skla.
Hlína není modelína
Dějiny keramiky jsou významnou součásti dějin člověk. Keramika je odrazem kultury, náboženství, umění a doby. Keramické řemeslo patří k nejstarším v naší historii. Poznání vlastností „hlíny“ bylo tak inspirativní, že se člověk naučil vyrábět nekonečnou škálu předmětů pro každodenní potřebu i pro okrasu. Vývoj a zpracování keramiky si v určité míře stále zachovává ráz svého původního řemesla. Nicméně na druhé straně požadavky a potřeby dnešní společnosti již nejsou tak primitivní jako v historii. Můžeme tvořit z ruky, točit na kruhu, odlévat, lisovat, ale dělat i 3D tisk. Keramika má zastoupení v domácnosti, lékařství, letectví, automobilovém průmyslu, zkrátka všude. Motto: Špinavé ruce, krásný kus práce.
Zatoč s hlínou
Hlína není modelína. A keramika se v troubě fakt nedá vypálit. Workshop tě provede historií, zpracováním, glazováním a výpalem keramiky. Vyzkoušíš si točení na kruhu, ale i moderní 3D tisk. Pokud ti nevadí špinavé ruce a jsi zvědavec, kreativec tak toto je přesně pro tebe.
Odlitky všude kolem nás
Věděli jste, že jsme doslova obklopeni nejrůznějšími odlitky? Že je používáme každý den a svůj život bez nich si už neumíme ani představit? Na naší přednášce vám vysvětlíme, co to vlastně odlitky jsou a ukážeme, jaké zázraky lze dělat s roztaveným kovem. Dozvíte se spoustu zajímavostí z oblasti historie slévárenství i současných trendů výroby odlitků.
Můj první odlitek
Žáci jsou v úvodu stručně seznámeni s oborem slévárenství, zjistí, co to jsou odlitky, kde všude se nacházejí, z čeho a jak se dají vyrobit a že náš každodenní život bez nich by vlastně nemohl existovatNásleduje hlavní program - workshop, díky kterému se prakticky seznámí s naučenými pojmy a postupy. Vyzkouší si výrobu jednorázové formy z formovací směsi, samotné zhotovení odlitku a jeho následnou úpravu.
Recyklujeme elektroodpad aneb kam se starým mobilem?
Shrnutí poznatků z oblasti recyklačních technologií. Studenti se během přednášky seznámí s posledními "trendy" v oblasti recyklace elektroodpadu.
Modelování procesů při výrobě oceli - Sofistikovaný nástroj lidstva
Krátký teoretický úvod o modelování procesů, ukázky využití modelování v praxi a realizace vlastního modelového případu pomocí nástrojů ANSYS Workbench účastníky vedenými lektorem.
Fascinující svět magnetismu
Poznejte s námi úžasné magnetické jevy! Který magnet je nejsilnější? Jak to vlastně funguje? Kde všude okolo nás magnety jsou? Užijme si spoustu zábavy při magnetické show!
Tiskneme automobil
S pomocí 3D tiskáren lze zhotovit nejen automobilové modely, ale i celou řadu opravdu funkčních dílů. Představíme Vám možnosti, jak si lze navrhnout a vytisknout vlastní automobilový komponent. Součástí přednášky je i představení programování a servisu 3D tiskáren.
Co se skrývá pod kapotou
Prozkoumejte komplikovanou mechaniku ukrytou pod kapotou automobilu. Představíme ti jednotlivé prvky pohonu a taky servis, který zvládne udělat opravdu každý.
Design dopravních prostředků
Design nás obklopuje na každém kroku. Všechny produkty, které denně využíváme musel někdo navrhnout. Životní příběh produktu, od prvních skic návrháře, až po pocity uživatele, ti představí naše přednáška.
Nabídku všech přednášek a workshopů najdete také ZDE
Kontakt: