Ve dnech 25. a 26. března 2025 proběhl slavnostní start projektu CirkArena – unikátního centra zaměřeného na rozvoj cirkulární ekonomiky v Moravskoslezském kraji. Během dvoudenního setkání se sešli představitelé veřejné správy, akademické a výzkumné sféry i soukromého sektoru. Cílem bylo oficiálně zahájit projekt a potvrdit klíčovou spolupráci všech zapojených subjektů.
Slavnostního zahájení se ujal Jakub Švrček, výkonný ředitel Materiálového a metalurgického výzkumu, společnosti, která je nositelem projektu CirkArena. Druhý den setkání spoluzahájil také prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj, který podtrhl význam projektu pro transformaci regionu a propojení výzkumu s průmyslovou praxí.
„Jsem rád, že tady v moravskoslezském regionu vznikne světový projekt, protože to, co vznikne, bude mít mimořádné parametry. Svět se mění a cirkulární ekonomika bude mít pořád větší a větší význam,“ uvedl Jan Rafaj.
Mezi hlavními hosty byli mimo jiné Pavel Janda a Jan Maršák z Ministerstva životního prostředí, Kateřina Nohelová z Ministerstva pro místní rozvoj, Pavlína Kulhánková z Ministerstva průmyslu a obchodu, Hana Truncová ze Státního fondu životního prostředí ČR, Šárka Vilamová z Moravskoslezského kraje a primátorka Třince Věra Palkovská.
„Na projektu už se pracuje dlouhé měsíce, ale teď jsme se sešli osobně, abychom odstartovali práci i nějakým jasným momentem. Čeká nás mnoho práce, ale cítil jsem, že všichni účastníci, partneři a další zainteresované subjekty mají chuť a motivaci,“ řekl Jakub Švrček.
Prezentace a odborné bloky se věnovaly jak technickému řešení CirkAreny, tak jejímu architektonickému návrhu, výzkumné náplni a propojení s mezinárodními výzkumnými institucemi. Architektonickou koncepci projektu představil její autor Jiří Fiala. Odborný obsah setkání vedli mimo jiné specialisté z Materiálového a metalurgického výzkumu s.r.o., VŠB-TUO, UTB Zlín a ÚCHP AV ČR.
CirkArena propojuje výzkumné instituce jako jsou VŠB – Technická univerzita Ostrava, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, České vysoké učení technické v Praze, Vysoké učení technické v Brně a Ústav chemických procesů AV ČR. Na oblasti vzdělávání a osvěty se podílí Institut Cirkulární Ekonomiky, SOBIC – Smart & Open Base for Innovations in European Cities and Regions a Česká technologická platforma pro udržitelnou chemii. Do projektu je zapojen také veřejný sektor, konkrétně třeba Statutární město Třinec a Moravskoslezské inovační centrum Ostrava. Výrazně projekt podporuje Moravskoslezský kraj.
Podrobnosti o projektu jsou na www.cirkarena.cz.