Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

CPIT pomáhá energetikům v Temelíně

Spolupráce odborníků z Fakulty materiálově-technologické a energetiků Jaderné elektrárny Temelín přináší zavedení nového inovativního řešení v oblasti údržby jaderných zařízení.

Jaderná elektrárna Temelín úspěšně využila moderní technologie laserového čištění při údržbě vrchní části revizní šachty, do které se odkládají vnitřní části reaktoru během odstávky. Tento bezkontaktní a ekologický proces, též známý jako laserová ablace, umožňuje odstranit nežádoucí vrstvy z povrchu materiálů pomocí vysoce koncentrovaného laserového paprsku. Výhodou laserového čištění je jeho přesnost a účinnost, kdy laserový paprsek odstraňuje pouze nežádoucí vrstvu, aniž by poškodil podkladový materiál. Je také šetrný k životnímu prostředí, nevyžaduje použití chemikálií ani abrazivních materiálů. A v neposlední řadě je tento proces velmi bezpečný, díky bezkontaktnímu způsobu čištění, při kterém nedochází k poškození okolních částí.

Na vypracování technologického postupu, ověření účinnosti a vhodnosti této technologie se podíleli odborníci z Laboratoře Integrity konstrukcí a designu materiálu (SIMD) Centra pokročilých inovačních technologií Fakulty materiálově-technologické společně s energetiky z Temelína. Naši odborníci provedli korozní zkoušky a důkladně metalograficky prověřili stav a kvalitu takto očištěných povrchů a potvrdili vysokou efektivitu laserového čištění bez ztrát vlastností povrchové vrstvy.

Využití laserové ablace v jaderné energetice otevírá nové možnosti pro údržbu a opravy různých konstrukčních částí. Tato inovativní technologie přináší významné výhody jak z hlediska efektivity, tak i z hlediska bezpečnosti a ochrany životního prostředí.

     

Vloženo: 11. 12. 2024
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: FMT - Fakulta materiálově-technologická
Zpět