Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Cenu za nejlepší publikaci získal tým vědců z FMT!

Cenu za nejlepší publikaci získal tým vědců z FMT!
Cena MM Science Journal za nejlepší článek putuje na Fakultu materiálově-technologickou.

Cena MM Science Journal za nejlepší článek za uplynulý akademický rok putuje na Fakultu materiálově-technologickou (FMT) VŠB – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Získal ji kolektiv autorů pod vedením Martina Nevřely za publikaci “Effect of Geometry and Surface Distribution of Holes on Sound and Light Absorption Properties of 3D Printed PETG Materials”. Na publikaci se podílel tým vědců z FMT a Fakulty stojní (FS) VŠB-TUO, Univerzity Tomáše Bati a Žilinské univerzity v Žilině. Cena byla udělena radou Inženýrské akademie České republiky v rámci dne IA ČR v krásných prostorech Betlémské kaple v Praze. O vítězném článku, využití získaných výsledků a plánech do budoucna jsme si povídali s hlavním autorem publikace.

Gratulujeme k ocenění! Co vás inspirovalo k přípravě publikace, která nakonec získala toto ocenění?

Dlouhodobě se v týmu, který v současné době působí pod Katedrou materiálů a technologií pro automobily na FMT, věnujeme aplikovanému výzkumu v oblasti průmyslové akustiky. Tato publikace vznikala při přípravě mé disertační práce a přímo tak navazuje na témata, se kterými se v rámci svého působení na univerzitě každodenně zabývám.

To zní jako velmi zajímavá oblast výzkumu, můžete nám ho přiblížit?  O čem vaše publikace pojednává?

Hlavním cílem naší práce bylo zkoumat zvukové absorpční a světelné reflexní vlastnosti vzorků z tištěného polyethylentereftalátglykolu (PETG) s různou strukturou povrchu. Byly zkoumány jak plné, hladké vzorky, tak vzorky, jejichž povrch byl narušen pravidelnou strukturou otvorů kruhového nebo čtvercového tvaru, u nichž byly měněny rozměry, rozteče a hloubka. Bylo provedeno srovnání dosažených výsledků pro jednotlivé tvary a hledána závislost mezi strukturou povrchu a výslednými akustickými a optickými vlastnostmi.  

Čím konkrétně se vaše publikace odlišovala od ostatních? Bylo to metodologií, výsledky, nebo aplikovatelností v průmyslu?

Myslím si, že vynikala svou interdisciplinaritou. Propojení akustiky, optiky a 3D tisku mohlo být důvodem, proč byla naše publikace vybrána. Bylo posuzováno celkem 120 publikací, ze kterých bylo vybráno 10, které byly následně posouzeny odbornou komisí, takže se zdá, že náš přístup skutečně zaujal. Tady patří velký dík doc. Martinu Vašinovi, který působí na Katedře hydrauliky Fakulty strojní, kterému se podařilo k publikaci přizvat kolegy z Univerzity Tomáše Bati, specialisty na optiku, a tím celou interdisciplinaritu umožnit.

Jaké praktické využití by mohly mít vaše výsledky v průmyslové praxi nebo dalších oblastech výzkumu či při rozvoji pracoviště?

Díky získaným zkušenostem, jsme se rozhodli v rámci realizovaného projektu Materiály a technologie pro udržitelný rozvoj (MATUR), zakoupit impedanční trubici, pomocí které se tato akustická měření provádí. V rámci projektu jsou ověřovány vlastnosti filtračních materiálů právě podle akustického chováni. Tyto filtrační materiály budou využívány ve speciálních kolonách pro separaci a zpracování odpadních surovin z baterií, což je velmi aktuální téma. Tato akustická měření tak nacházejí až nečekané uplatnění v úplně jiném oboru. Jsem rád, že se nenaplnily černé prognózy některých kolegů z jiných pracovišť, že výzkum v oblasti akustiky je vyčerpaný! O opaku svědčí i naše četné spolupráce s průmyslem. Chystáme dokonce jednu z největších spoluprací, jaká kdy byla v rámci VŠB-TUO realizována. A jaké jé téma? Průmyslová akustika! Čekáme na dotažení finálních dokumentů a budeme o této spolupráci informovat.

To je fascinující propojení akustiky s udržitelným rozvojem. Jak vnímáte význam těchto výsledků v kontextu aktuálních globálních výzev, například recyklace a udržitelnosti?

Recyklace a udržitelnost jsou témata, na kterých je celý projekt MATUR postaven. Opět je zde důležitá interdisciplinarita, jelikož jednotlivé týmy jsou v projektu poskládány napříč univerzitou. Druhým projektem, kterého jsem součástí je projekt CirkArena, kde je cirkulární ekonomika přímo v názvu, takže je jasné, čeho se týká. Pro naše týmy je výzkum v oblasti udržitelnosti klíčovým tématem. Oba projekty jsou koordinovány v rámci FMT a týmy pod záštitou prof. Janovské, současné děkanky FMT, odvádějí podle mě výbornou práci, protože jak už jsem řekl, interdisciplinarita a spolupráce je právě to na čem se dá stavět.

Jaké poselství byste chtěl předat mladším vědcům, kteří by se chtěli věnovat podobným interdisciplinárním tématům?

Řekl bych, že klíčové je nebát se diskuse s kolegy z jiných oborů, protože často se dá najít až nečekané propojení, které pak může vést k zajímavým výsledkům.  

Na co se teď těšíte ve své vědecké práci a osobním životě?

V profesním životě, až dotáhneme do konce spolupráci s Panasonic, o které jsem mluvil a z administrativy se dostaneme konečně k odborné realizaci. V osobním životě pak na Vánoce s rodinou a chvilku klidu bez pracovních povinností.  

Ještě jednou gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v další práci.

    

Vloženo: 29. 11. 2024
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: FMT - Fakulta materiálově-technologická
Zpět