„Zásadní novinkou je to, že se otevíráme i stávajícím a budoucím školitelům. Cílem je zapojit akademiky do dění PhD Akademie, přiblížit jim naše aktivity a případně je motivovat ke spolupráci. V souvislosti s tím jsme upravili i náš web, který je rozdělen na část pro studenty a část pro školitele,“ vysvětlila administrátorka PhD Akademie Lucie Hofrichterová.
Novinky pro školitele i studenty
Od října se rozběhne pilotní Rozvojový program pro budoucí školitele – Modul I, který bude pokračovat i v příštím roce. „Připravujeme také ochutnávkové workshopy s odborníky z praxe pro stávající školitele a v roce 2025 jim nabídneme třídenní intenzivní rozvojový program. V listopadu nabídneme dva unikátní workshopy v angličtině pouze pro školitele,“ uvedla Hofrichterová.
Doktorandům otevře PhD Akademie ověřené i nové kurzy a workshopy, a to v dopoledních i odpoledních hodinách. Celkem se jedná o 13 kurzů pouze v angličtině a 14 v češtině. Čtyři kurzy mají české i anglické verze, u některých je vedle prezenční formy možná i online účast. „Neustále pracujeme na zdokonalování a stabilizaci nabídky. Kromě zcela nových kurzů byly některé kurzy vylepšeny a také přejmenovány. Týká se to např. dřívějších kurzů Writing for Publication, které nově nabízíme jako Planning a Research Paper a Writing a Research Paper. Nově budou mít všichni studenti možnost s lektory konzultovat nad rámec přímé výuky,“ řekla Alena Kašpárková, která na VŠB-TUO vede Writing Support Centre.
K novinkám patří také dvoudenní kurz Rozhodování na základě vědeckých článků (Evidence-based Management) Lukáše Hány. V zimním semestru se uskuteční v české a na jaře v anglické verzi. S novým workshopem přichází osvědčený lektor Sam Illingworth, tentokrát bude na téma Making blogs from your research. Unikátní workshop Working Better: how to navigate challenges and enjoy better mental clarity in academia nabídne i zahraniční odbornice Desiree Dickerson. Podrobná nabídka je dostupná na Kalendář PhD Akademie.
Velkou změnou prošly kredity
Kredity byly nově vypočítány dle náročnosti kurzu, konkrétně počtu hodin přímé a nepřímé výuky a času potřebného na vypracování průběžných úkolů/finálního projektu. U kurzů byly nastaveny podmínky absolvování. „Kredity jsou nově přidělovány jen za dvoudenní a delší kurzy, které jsou ukončeny finálním projektem či testem. Workshopy jsou bez kreditového hodnocení. Nově budou kredity udělovány i za aktivní účast na Scientific Writing Campu. Koncept se osvědčil v české i anglické verzi. Již vyšel první článek, který vznikl na základě nastavení multioborové spolupráce mezi doktorandy, kteří se zúčastnili prvního ročníku Scientific Writing Campu. Další je v recenzním řízení,“ řekla garantka PhD Akademie Jana Kukutschová.
PhD Akademie na VŠB-TUO poskytuje komplexní nabídku kurzů zaměřených na osvojení či zdokonalení stěžejních dovedností v oblastech prezentace výsledků vědecké práce v anglickém jazyce, tvorby kvalitního publikačního výstupu, přípravy kvalitního projektového návrhu, řešení projektů a mnoha dalších kompetencí, jejichž zvládnutí pomůže doktorandům rozvíjet vědeckou kariéru a úspěšně zakončit jejich doktorské studium.
Text: Martina Šaradínová
Foto: Petr Havlíček