Vedení Fakulty materiálově-technologické zastoupené děkankou Kamilou Janovskou, proděkankou pro studium Kateřinou Skotnicovou a proděkanem pro spolupráci s průmyslem Lukášem Peterem, se před měsícem vydalo na pracovní cestu do Finska. Cílem této návštěvy, která se uskutečnila ve spolupráci s velvyslanectvím České republiky ve Finsku, bylo navázání a prohloubení spolupráce v oblasti vědy a výzkumu, studia a mobilit s prestižními finskými univerzitami.
Program byl opravdu nabitý. Zástupci vedení fakulty navštívili Tampere University, Vaasa University of Applied Sciences, LAB University of Applied Sciences a Metropolia University of Applied Sciences. Během setkání s vedením a pedagogy těchto institucí probíhalo nejen představení naší fakulty a prohlídka jednotlivých pracovišť finských univerzit, ale také velmi intenzivní diskuse o možnostech vzájemné spolupráce v oblasti výzkumných projektů a mobilit studentů a pedagogů.
První den zamířila delegace do Tampere a zahájila svůj program na Tampere University, kde se sešla s vedením Fakulty medicíny a zdravotnických technologií. Během setkání proběhly prezentace o výzkumných aktivitách obou univerzit a diskuse o možnostech vzájemné spolupráce. Odpoledne se delegace přesunula do společnosti SCHOTT Primoceler, která se zabývá výrobou hermetických pouzder pro mikroelektroniku. Zde se zástupci fakulty seznámili s nejmodernějšími technologiemi a výrobními procesy v oblasti lékařských implantátů, letectví, MEMS a mikrooptiky.
Úterní dopoledne patřilo návštěvě Vaasa University of Applied Sciences. Během setkání s vedením univerzity byly představeny univerzity a jejich výzkumné aktivity. Následovala diskuse o možnostech vzájemné spolupráce v oblasti výzkumu, vývoje a inovací, a dále v oblasti studentské a pedagogické mobility. Odpoledne se delegace zúčastnila prohlídky Technobothnia, centra moderních technologií, kde se nachází laboratoře a dílny sdílené třemi univerzitami – University of Vaasa, Vaasa University of Applied Sciences and Novia University of Applied Sciences. Technobothnia je jedno z předních finských technologických center, které slouží vzdělávacím potřebám přibližně 2400 studentů technických oborů ze tří výše uvedených univerzit a funguje také jako platforma pro výzkum a úzkou interakci s místním průmyslem. Byla založena s cílem prohloubit spolupráci mezi technickým vzděláváním ve Vaase a technologickým průmyslem v regionu prostřednictvím společných projektů.
Středa byla věnována návštěvě LAB University of Applied Sciences v Lahti. Dopoledne opět patřilo představení univerzit a diskusi o možné spolupráci nejen v oblasti vědy a výzkumu, ale také v oblasti studia a mobilit studentů i zaměstnanců. Odpoledne proběhla prohlídka laboratoří LAB University of Applied Sciences.
Závěrečný den cesty patřil návštěvě Metropolia University of Applied Sciences v Helsinkách. Po úvodním představení zúčastněných univerzit a diskusi o spolupráci následovala schůzka s institucionálním koordinátorem pro Evropskou univerzitu U!REKA, jejíž je naše univerzita součástí. Delegace poté navštívila HyMy Village, Simulation Hospital and SmartLab. HyMy Village je multidisciplinární a na lidi zaměřené vzdělávací a rozvojové prostředí, které poskytuje soukromé služby v oblasti blahobytu a zdravotních služeb. Simulation Hospital je mezinárodně unikátní, plně vybavená a standardy splňující simulační nemocnice včetně ambulance, příjmu, porodního sálu, operačního sálu a jednotky intenzivní péče. SmartLab slouží jako vývojová platforma pro inteligentní domy. Jde o byt v areálu Myllypuro určený pro vývoj a testování uživatelsky přívětivých technologických řešení pro bydlení, který slouží jako testovací prostor pro inovační projekty a diplomové práce. Jedná se o společný projekt společností Skanska, ABB a Metropolia a jeho cílem je využít výsledky pro návrh bydlení nové generace.
Posledním bodem programu byla návštěva UPM – The Biofore Company. Zde proběhla zajímavá diskuse o možnostech vzájemné spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje biomateriálů pro medicínské aplikace.
Finsko je světově uznávané pro svůj špičkový výzkum a inovace v oblasti materiálových věd a technologií. Samotný finský výzkum a vývoj se stále více internacionalizuje a míra zapojení do mezinárodní spolupráce je čím dál častěji měřítkem vlastního úspěchu jednotlivých institucí. Pro naši fakultu představují tyto návštěvy obrovskou příležitost k posílení mezinárodních vazeb a k získání cenných zkušeností z finského vzdělávacího a vědeckého prostředí.