A ač se jedná o tradiční hornický pozdrav, právě v saském Freibergu je hojně využíván také mezi hutníky – metalurgy. To je dáno jejich vzájemnou spoluprací, protože uhlí a ocel vždy stály při sobě.
Konference ISDM se tradičně zúčastňují evropské montánní univerzity z Německa, Rakouska nebo Polska, jde o setkání studentů metalurgických a dalších příbuzných oborů. Letošního ročníku, po odmlce způsobené pandemií, se konference zúčastnila také Fakulta materiálově-technologická a její doktorandi Jiří Cupek a Marek Benč (studijní program Metalurgické technologie), kteří prezentovali témata svých vědecko-výzkumných prací. Jejich účast byla možná díky projektu SP2024/089 řešeného na FMT.
Součástí letošní konference byl také Job Fair předních světových metalurgických firem, které ve svém bloku přednášek ukazovaly inovativní postupy při výrobě zelené oceli s ohledem na dekarbonizaci a zároveň zdůrazňovaly, jak je důležité tento obor dále podporovat, zejména akvizicí mladých lidí vzdělaných v oboru. Studenti se tak mohli jednoduše dozvědět, jaké konkrétní pracovní pozice tyto nadnárodní firmy nabízejí a jakou perspektivu na těchto pozicích studenti metalurgie mají.
Mezinárodní studentská konference ISDM se koná vždy v jarním období. V příštím roce 2025 se bude ISDM konat v Rakousku v Montanuniversität Leoben. V následujícím roce 2026 se studentská konference vrátí po deseti letech do Ostravy a bude nám ctí se stát organizátory této akce. Putovní soška svaté Barbory, patronky montánních řemesel a již několik let symbol konference, se opět vrátí na Fakultu materiálově-technologickou.
#keepthefireofmetallurgyburning #metalurgiestudenten #metalurgie #metallurgy
Text: Adéla Macháčková – FMT, Katedra metalurgických technologií.
Foto: Adéla Macháčková, Jiří Cupek, Metalurgiestudenten zu Feriberg c. V.