Výzkum a inovace jsou neoddělitelně spjaty s mezinárodní spoluprací a výměnou know-how. Nedávná návštěva zástupců vedoucích výzkumných aktivit projektu MATUR a jejich kolegů v Polsku na AGH Krakov to jen potvrdila. Prof. Martynková (CNT CEET VŠB-TUO) a doc. Postava (FMT VŠB-TUO), přední výzkumníci zapojení do projektu MATUR, se vydali do Krakova na setkání s prof. Urszulou Stachewicz, významnou nositelkou ERC grantu v týmu projektu MATUR. Prof. Stachewicz je uznávanou vědkyní v oblasti nanotechnologií a je členkou týmu Výzkumného záměru 4: Multifunkční nanostrukturované materiály a technologie.
Jedním z hlavních cílů setkání bylo prohloubení spolupráce mezi univerzitními týmy v oblasti nanášení kovových nanovrstev, testování nanomateriálů na bázi polymerů, zobrazovacích metod a elektrospiningových metod pro netkané nanomateriály. Diskuse během setkání se zaměřila na výměnu zkušeností a nápadů, které by mohly vést k synergickým projektům a novým objevům v oblasti nanotechnologií. Prof. Martynková a doc. Postava přinesli své bohaté zkušenosti z výzkumu na VŠB‑TUO a vzájemně je sdíleli s prof. Stachewicz. Naopak polská strana prezentovala své poznatky a práci, která se dotýkala podobných témat. "Spolupráce s tak významnou osobností v oblasti nanotechnologií jako je prof. Stachewicz je pro nás nesmírně inspirativní a motivující," řekl prof. Martynková. "Věřím, že díky této spolupráci budeme moci realizovat nové projekty a přispět k rozvoji této důležité oblasti výzkumu."
V rámci spolupráce na projektu MATUR byla diskutována konkrétní tématika aditiv pro polymerní nanovlákna a jejich následné testování. Tyto materiály vyvíjené v rámci společného výzkumu budou následně využity pro aplikace v bateriích. Tato nová dimenze spolupráce představuje významný pokrok v oblasti využití nanotechnologií v průmyslových aplikacích a slibuje další inovace v oblasti energetiky a materiálového výzkumu.
Projekt MATUR poskytuje skvělou platformu pro mezinárodní spolupráci a výměnu know-how mezi univerzitami a výzkumnými institucemi. Společná práce a sdílení zkušeností napomáhá rozvoji inovativních technologií a posiluje postavení Fakulty materiálově-technologické v oblasti vědy a výzkumu.
Nyní, po úspěšném setkání v Krakově, se očekává další hlubší spolupráce mezi FMT VŠB-TUO a AGH Krakov v rámci projektu MATUR. Tato spolupráce slibuje nejen vědecký pokrok, ale také obohacení vzdělávacího procesu pro studenty obou institucí.