Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

AI to be creative – Podpora tvorby marketingového obsahu s využitím umělé inteligence

AI to be creative – Podpora tvorby marketingového obsahu s využitím umělé inteligence
Moderní přístup k propagaci univerzity s využitím umělé inteligence. Další rozvoj marketingu na VŠB TUO je tady!

V nové programu Kariérního centra VŠB-TUO STUDENTOPOLIS byli začátkem listopadu vyhlášeni první vítězové.  Přihlášeno bylo 19 studentských projektů, vybráno a finančně podpořeno pak bylo 8 z nich. Jedním z vybraných byl i projekt „AI to be creative – Podpora tvorby marketingového obsahu s využitím umělé inteligence“ studentky Ekonomiky a managementu v průmyslu, Fakulty materiálově‑technologické, Marie Graclíkové. Na realizaci svého projektu bude mít Marie stejně jako ostatní vítězové jeden rok.

Marii Graclíkové srdečně gratulujeme k úspěchu a v rámci bližšího seznámení s jejím projektem jsme se jí zeptali na pár otázek:

Co byla Vaše motivace k podání projektu?

Motivací pro mě byla touha objevovat nové možnosti v marketingu díky umělé inteligenci. Ve své práci sama využívám AI téměř neustále a díky tomu vidím, jak moc může tento nástroj zjednodušit tvorbu obsahu a marketingových strategií. A tyto znalosti jsem chtěla přenést i do univerzitního prostředí.

Co je konkrétní náplní Vašeho projektu?

Projekt "AI to be creative" se zaměřuje, jak už jsem zmínila, na využití umělé inteligence při tvorbě marketingového obsahu.

Jaký je Váš hlavní cíl – čeho chcete řešením projektu dosáhnout?

Mým hlavním cílem je ukázat zaměstnancům a studentům, jak může umělá inteligence efektivně podporovat tvůrčí činnost a zjednodušit mnoho zdlouhavých a někdy nepříjemných činností. Hlavně chci přiblížit svět AI a moderní komunikace těm, kteří s nimi dosud nemají zkušenosti.

Myslíte si, že se v budoucnu bez AI v tvorbě marketingového obsahu neobejdeme?

Určitě. S postupující technologií bude umělá inteligence stále důležitější pro inovativní, účinný, a hlavně levnější marketing. Ale věřím, že lidská kreativita zůstane klíčovým prvkem.

Máme se AI v této oblasti „obávat“ v tom smyslu, že nahradí lidskou práci?

V některých odvětvích to určitě možné je. Stejně tak si ale myslím, že člověk je důležitým kontrolorem výplodů AI. Existuje obrovský rozdíl mezi náhodným generováním obsahu od nezkušeného člověka a kvalitně odvedenou prací, proto je podle mě víc než důležité se s AI naučit správně pracovat.

Jak správně s AI pracovat?

Abychom s AI mohli pracovat, je nutné ji chápat jako nástroj, nikoli náhradu. Je nutné si uvědomit, že někdy jsou informace poskytnuté AI hodně mimo mísu – proto je potřeba tématu rozumět. Prostě kritické myšlení a jistá expertíza v daném odvětví je při práci s umělou inteligencí nevyhnutelná.

Jste pro to, aby AI využívali studenti při studiu? V čem konkrétně může pomoci nebo na co si naopak dát pozor?

Ano. Je hodně zpátečnické po studentech chtít, aby se věci dělaly postaru, když se doba tak zrychluje. Takže místo zákazů využívání AI jsem spíše pro to, aby byli studenti učeni, jakým způsobem tento nástroj používat. Stejně jako nás kdysi na ZŠ učitelé informatiky učili, jakým způsobem vytvořit prezentaci v Power Pointu, by se podle mě měla vyučovat i umělá inteligence.

Studujete na Fakultě materiálově-technologické ekonomicky zaměřený studijní program, pomohlo Vám to v přípravě projektu?

Více než studium mého oboru mi k tomuto projektu pomohly poskytované možnosti naší fakulty – tím mám na mysli možnost vyjet na rok do zahraničí v rámci programu Erasmu+, kde jsem sílu umělé inteligence poprvé objevila.

Pak už to šlo jedno s druhým – AI jsem začala používat i pro svou práci při propagaci programu Green Light VŠB-TUO, a tak nás s kolegyní Bc. Lenkou Kolarčíkovou napadlo, že by bylo super naše znalosti a zkušenosti předat i ostatním.

Co byste vzkázala studentům, kteří přemýšlejí o přihlášení se do tohoto programu v příštím roce?

Pokud máte nápad na zlepšení nejen studentského života v Ostravě, zkuste štěstí a přihlaste se do STUDENTOPOLISU taky. Je to skvělý způsob, jak získat finanční podporu, zjistit, jak co funguje a vyzkoušet si něco nového.

Děkuji za tento rozhovor a doufám, že se příští rok přihlásí další lukrativní projekty! :)

Vloženo: 4. 12. 2023
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: FMT - Fakulta materiálově-technologická
Zpět