Akce Chemie na hradě již po osmnácté nabídla úžasný program, během kterého celý den popularizovala chemii, přírodní a technické vědy. Akce pořádaná Českou společností chemickou Ostrava ve spolupráci s Fakultou materiálově-technologickou VŠB-TUO, Přírodovědeckou fakultou Ostravské univerzity a Střední průmyslovou školou chemickou akademika Heyrovského Ostrava proběhla v tradičním červnovém termínu na Slezskoostravském hradě. Počasí akci přálo a v tento krásný sluneční den ji navštívilo přibližně 2000 návštěvníků. Lákadlem pro žáky základních a středních škol, ale i pro širokou veřejnost byly chemické soutěže, pokusy, ukázky a technické hry. Hlavním cílem celého programu bylo přiblížit návštěvníkům chemii, přírodní a technické vědy zábavnou formou.
Ve stáncích chemiků mohli návštěvníci shlédnout množství atraktivních pokusů, které měly za úkol rozšířit jejich teoretické i praktické znalosti.
Jako každý rok byly Fakultou materiálově-technologickou VŠB-TUO připraveny chemické soutěže. Soutěžící určovali vybrané kovy, které přiřazovali do historické časové osy, dále stanovovali cukry a bílkoviny v potravinách, identifikovali polymery a stavěli jejich výchozí molekuly pomocí molekulových modelů, nebo hádali, jak lze recyklovat různé druhy odpadů. Pro mladší děti byly připraveny soutěže, ve kterých se hravou formou seznámily s chemií v kuchyni, kouzelnými papírovými květy, rychlým kapátkem a odpady a jejich recyklací. Za úspěšné absolvování všichni soutěžící získali sladkou odměnu.
Zajímavý program připravili také kolegové z výzkumných ústavů Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO. U stánků Centra nanotechnologií si mohli návštěvníci zahrát chemické pexeso a poskládat puzzle, dále pak vyzkoušet nanokolovrat a simulátor skenovacího elektronového mikroskopu, a také přípravu nenewtonovské kapaliny. Institut environmentálních technologií měl připraveny ukázky zaměřené na pH a jeho měření, povrchové napětí, působení tlaku a tlakové vlny, a dále na katalyzátory a jejich přípravu.
Lákadlem byly technické hrátky připravené Fakultou strojní VŠB-TUO. Účastníci se mohli zapojit a vyzkoušet si co je smaltování povlaků a poznávání značek chemických prvků.