U!REKA CONNECTS pod taktovkou VŠB-TUO: charitativní, nabité a inspirativní setkání

Na VŠB – Technické univerzitě Ostrava dneškem skončilo čtyřdenní mezinárodní výroční setkání U!REKA CONNECTS. Na něj se sjeli partneři U!REKA European University prakticky z celé Evropy.

Tým pod vedením Igora Ivana, prorektora pro strategii a spolupráci, připravil pestrý program, který kombinoval pracovní jednání v rámci jednotlivých projektových balíčků, ale také řadu možností pro navazování nových a prohlubování již existujících spoluprací v oblasti vědy nebo studijních možností jednotlivých univerzit. V neposlední řadě poznali účastníci také samotnou Ostravu, a to buď její městský obvod Poruba v rámci komentované procházky, anebo v podobě návštěvy našich dvou nejvyšších dominant, tedy Bolt Tower v Dolních Vítkovicích a věže Nové radnice.

Cílem aliance, kterou netvoří jen vysokoškolské instituce, ale také 26 dalších partnerů, mezi které patří např. hlavní nebo krajská města, je dosažení klimatické neutrality i přispění k transformaci měst na chytrá a udržitelná. „Jednalo se o vůbec první velkou návštěvu všech členů U!REKA na VŠB – Technické univerzitě Ostrava, a zároveň to byla první velká akce od získání financování našeho projektu U!REKA SHIFT. Hostům jsme prezentovali součásti naší univerzity, které mají úzkou vazbu právě na alianci a představili jsme jim také partnery U!REKA v našem regionu, tedy statutární město Ostrava a Moravskoslezské inovační centrum, anebo zástupce z Domu zahraniční spolupráce. Jsem velmi rád, jakým způsobem jsme celou akci zvládli, tým v čele s Irenou Havelkovou pracoval perfektně, veškerý servis byl špičkový a také zástupci fakult a ústavů se velmi aktivně zapojovali do celé akce, která skutečně propojovala,“ vysvětluje Igor Ivan, kterého těší, že výroční setkání aliance mělo také charitativní přesah. „Žádnému z hostů jsme nedali klasickou konferenční tašku plnou reklamních předmětů, ale rozhodli jsme se celou částku, 2000 EUR, za kterou jsme chtěli tyto předměty nakoupit, věnovat na dobrou věc, a to nadačnímu fondu Křídlení, všem moc děkuji,“ dodává. Každý z účastníků měl na druhé straně své visačky příběh, který vystihuje typ projektu, jenž bývá díky aktivitám fondu podpořen. Štafetu v organizaci výročního setkání převzala od VŠB – Technické univerzity Ostrava vysoká škola v Helsinkách.

U!REKA European University je aliance tvořená regionálně pestrým uskupením univerzit napříč Evropou: od Lisabonu přes Ghent, Amsterdam, Frankfurt až po Helsinky. Asociovanými partnery jsou i další univerzity, a to například z Edinburghu, Bari, Vídně či Oděsy a také hlavní a krajská města jednotlivých zapojených zemí či další instituce. Aliance loni v létě uspěla v prestižní výzvě Evropské komise Evropské univerzity. Díky tomuto úspěchu se zapojeným institucím otevřel mimořádný prostor pro systematický rozvoj spolupráce napříč Evropou, a také naplňování ambiciózních cílů v oblasti výuky, výzkumu, podpory podnikatelských kompetencí studentů i posílení hodnot evropské sounáležitosti.

Vloženo: 6. 6. 2024
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností