Laboratoř pro výzkum ve zdravotnictví a životním prostředí
je složena z týmů zabývajích se biomechanikou, legislativou ZP a nanočásticemi v životním prostředí.
1) Biomechanická laboratoř své aktivity realizuje v úzké součinnosti s Traumatologickým centrem Fakultní nemocnice Ostrava, s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity, se společností MEDIN, a.s. a Ortopedickou protetikou Frýdek-Místek.
Hlavní aktivity jsou orientovány na optimalizaci postupů osteosyntéz, rehabilitace a rekonvalescence pacienta a na vývoj zdravotnických prostředků.
Vyvíjené zdravotnické prostředky (zevní/vnitřní fixace, rehabilitační/kompenzační pomůcky) jsou podrobeny konstrukčnímu prototypovému návrhu, návrhu materiálu, simulacím kombinovaných účinků zatížení v definovaných podmínkách s následnou tvorbou testovací metodiky ověřování bezpečnosti těchto zdravotnických prostředků.
Laboratoř zajišťuje kvalifikované technické zázemí chirurgických a rehabilitačních center, protetických laboratoří a dalších pracovišť.
2) Laboratoř nanověd se zabývá hodnocením environmentálních aspektů pevných částic emitovaných antropogenní činností do životního prostředí, zejména pak nespalovacími procesy spojenými s brzděním automobilů a problematikou zdravotních rizik pevných částic v biologických tkáních. Vědecko-výzkumné aktivity jsou orientovány na detailní charakterizaci cizorodých částic, zejména na jejich morfologii, chemické a fázové složení a další aspekty, které přispívají k poškozování životního prostředí a lidského zdraví.
S ohledem na aktuální environmentální riziko se rovněž zabývá hodnocením přítomnost mikroplastů ve vybraných biotopech a jejich dopadem na zdraví.
3) Laboratoř environmentálních stavebních systémů se zabývá vývojem inteligentních technologií diagnostiky dřevěných mostů, vývojem zasypaných dřevěných staveb a snižováním emisní stopy z dopravy.
Laboratoř garantuje studijní profesní bakalářský program Inovace a design zdravotnických prostředků.