Uplatnění absolventa
Ve Státní energetické koncepci České republiky je konstatován trvalý nedostatek pracovníků jak ve vědecko-výzkumné a vzdělávací, tak v průmyslové sféře na úrovni výzkumné, vývojové, konstrukční, výrobní a řídicí. Předpokládaný počet absolventů škol nezajišťuje náhradu pracovníků v důchodovém věku.
Nalezení odpovídajícího zaměstnání nelze proto hodnotit jako kritické a typické pracovní pozice pro absolventa jsou:
- pracovník v podnicích energetického strojírenství, ve vývoji, projekci, konstrukci, výpočtech, výrobě, montáži a zkušebnictví,
- provozní, projekční a řídící pracovník v elektrárnách a teplárnách, v útvarech energetiky ve všech typech průmyslových podniků i v nevýrobní sféře,
- projektant při investiční výstavbě v energetice,
- vedoucí pracovník v ústavech, institucích a v útvarech státní správy, zabývajících se energetikou, bezpečností a péčí o životní prostředí,
- technik, výpočtář nebo konstruktér v energetických společnostech včetně možnosti samostatného podnikání (energetické auditorství, konzultační a poradenské služby),
- tvůrčí pracovník v projekčních ateliérech se zaměřením na energetiku,
- revizní a zkušební technik energetických zařízení,
- samostatný pracovník pro energetické audity,
- pracovník zastávající manažerské funkce v energetických podnicích.
Absolventi najdou uplatnění zejména v elektrárnách a teplárnách, v útvarech energetiky ve všech typech průmyslových podniků, v dopravních organizacích i v nevýrobní sféře a také v útvarech státní správy. Dále též v projekčních kancelářích energetických zařízení, systémů zásobování teplem a také úpraven a čistíren odpadních vod.
Absolventi se mohou po studiu rozvíjet ve vědecké kariéře také jako:
- vědecko-výzkumní pracovníci ve výzkumných ústavech, případně univerzitách,
- postdoktorští výzkumníci na technických univerzitách/Akademii věd,
- akademičtí pracovníci na vysokých školách s perspektivou habilitace.
Cíle studia
Cílem doktorského studijního programu „Energetické procesy“ je výchova absolventa – specializovaného odborníka, schopného samostatné tvůrčí práce v oblasti výzkumu energetických transformací, vývoje a zdokonalování energetických technologií. Cíle bude dosaženo studiem vybraných odborných předmětů podle individuálního studijního plánu, tvůrčí vědecko-výzkumnou činností a zpracováním doktorské disertační práce na mezinárodní úrovni.
Odborné znalosti absolventa
Studenti doktorského studijního programu „Energetické procesy“ jsou povinni studovat odborné předměty, jejichž nabídka pokrývá dominantní oblast energetiky, včetně možnosti studia teoretických předmětů z oblastí matematiky a fyziky. Součástí studijního programu je povinné studium cizího jazyka.
Speciální odborné znalosti, týkající se tématu disertační práce, si doktorand prohlubuje samostatným studiem literatury a konzultacemi s odborníky tak, aby odpovídaly soudobému stavu poznání studovaného oboru v Evropě i ve světě.
Odborné dovednosti absolventa
Absolvent studijního programu „Energetické procesy“, jako energetický odborník, je schopen samostatné výzkumné činnosti s cílem rozšířit poznání ve studovaném oboru na mezinárodní úrovni a zvýšit energeticko-ekonomickou úroveň energetických zařízení. Výzkumný proces je schopen zahájit teoretickou analýzou, pokračovat rozborem energetických transformací a ukončit jej návrhem optimální technologie, odpovídající danému problému. Samozřejmostí je zvládnutí poloprovozních či provozních experimentů s následným vyhodnocení dat s případným doplněním numerických simulací.
Obecné způsobilosti absolventa
Absolvent doktorského studijního programu „Energetické procesy“ dokáže:
- samostatně formulovat vědecký problém,
- navrhnout metodu řešení a experimentální činnosti směřující k vyřešení problému,
- vyjadřovat se a prezentovat výsledky své práce písemnou i ústní formou na mezinárodní úrovni ve světovém jazyce,
- vyhodnocovat nové poznatky a ideje s přihlédnutím k dlouhodobým společenským důsledkům jejich využívání a
- získávat nové odborné znalosti a následně vzdělávat ostatní studenty či spolupracovníky.