O studijním programu
Studijní program Bezpilotní systémy reaguje na dynamicky se rozvíjející trh využívající tyto technologie ve stále širším spektru lidských činností a adresuje aktuální trendy v rámci strategických požadavků průmyslu 5.0 a společnosti 5.0, big data a umělé inteligence. Studenti jsou komplexně seznámeni s provozem bezpilotních letadel včetně legislativních aspektů, získávají praktické zkušenosti s létáním s bezpilotními letadly a pořizováním a zpracováním obrazových a jiných záznamů. V závislosti na výběru tématu disertační práce prohlubují své teoretické a praktické znalosti v potřebných oblastech jako je vývoj nových materiálů a konstrukce bezpilotních letadel, vývoj senzorického vybavení pro bezpilotní letadla, 2D a 3D mapování a monitoring s využitím bezpilotních systémů, autonomní provoz bezpilotních letadel včetně kolaborativních systémů, řízení letového provozu bezpilotních systémů (Uspace), vývoj metod pro zpracování dat z bezpilotních systémů včetně real-time a on-line zpracování.
Uplatnění absolventa
Absolvent doktorského studijního programu Bezpilotní systémy je připraven pro samostatné vědecké, výzkumné a vysokoškolské pedagogické profese ve studovaném oboru a oborech příbuzných. Nalezne tak uplatnění v institucích zabývajících se vědou, výzkumem, vývojem a inovacemi, ve firmách s inovačním potenciálem, v mezinárodních společnostech, na vysokých školách či jako samostatně podnikající osoba.
Absolventi budou schopni se uplatnit při:
• návrhu a konstrukci bezpilotních letadel,
• vývoji řídících a komunikačních systémů, senzorického vybavení pro bezpilotní letadla,
• sběru a zpracování obrazových a jiných dat pořízených bezpilotními letadly,
• plánování a realizaci projektů využívajících bezpilotních letadla,
• řízení projektových týmů v oboru.
Cíle studia
Studijní program Bezpilotní systémy vychází z multioborového základu. Cílem studia je, aby absolventi všech forem studia tohoto doktorského studijního programu byli připraveni pro uplatnění ve vývojové a výzkumné činnosti v České republice a v zahraničí v oblasti příslušného zaměření, pro řešení vysoce náročných, netradičních a složitých úloh v rámci základního i aplikovaného výzkumu.
Odborné znalosti absolventa
Absolvent doktorského studia bude mít odborné znalosti konstrukce a provozu bezpilotních systémů, které jsou systémově rozvíjeny a prohlubovány ve vybraných disciplínách v závislosti na tématu disertační práce. K těm patří zejména modelování, optimalizace a návrh konstrukce bezpilotních systémů, návrh a konstrukce řídicích systémů, komunikačních zařízení a senzorického vybavení, autonomní provoz robotických systémů, sběr, zpracování a vyhodnocení dat pořízených bezkontaktními metodami.
Odborné dovednosti absolventa
Odborné dovednosti umožňují absolventovi doktorského studia provádět analýzu zadaných úloh, navrhnout a vyhodnotit alternativní způsoby jejich řešení, navrhovat a automatizovat pracovní postupy. Své návrhy řešení dovede obhájit a převést v posloupnost kroků vedoucích k jejich realizaci. Dovede vést odbornou diskuzi, komunikovat se spolupracovníky i zadavateli, což mu umožnuje zastávat vedoucí postavení v řešitelském kolektivu. Zkušenost s řešením nových problémů a aplikací principů vědecké práce mu umožňuje získávat nové odborné znalosti, dovednosti a způsobilosti. O odborných problémech oboru dovede komunikovat i v cizím jazyce. Aktivním vystupováním na profesních konferencích rozvíjí své schopnosti prezentace vlastních výsledků, tvorby úsudku a komunikace s odbornou veřejností. V rámci zapojení do výuky formou vedení cvičení z odborných předmětů rozvíjí doktorand své pedagogické a komunikační dovednosti, stejně jako schopnost dalšího vzdělávání. Odborné dovednosti získá doktorand zejména v rámci analytické, vývojové a experimentální činnosti při řešení výzkumných projektů a projektů spolupráce s praxí. Je schopen samostatně navrhovat, vyhodnocovat a používat vědecké postupy v aplikačních oblastech tématu disertační práce.