O studijním programu
Bakalářský studijní program Řídicí a informační systémy má za cíl poskytnout absolventům vzdělání, které je nezbytné pro zajištění dnes tolik žádané automatizace, digitalizace výroby a robotizace ve firmách v průmyslu i dalších oblastech lidské činnosti. Digitalizace průmyslu je klíčový trend, na který jsou absolventi programu dobře připraveni. Získávají odbornou způsobilost pro uplatnění v celé řadě těchto firem, a to jak inženýrských, které se vyvíjejí a dodávají automatizaci, robotiku, měřicí systémy, vestavěnou elektroniku, tak ve výrobních, kde je potřebné řešit údržbu, digitalizaci procesu výroby apod.
Uplatnění absolventa
Uplatnitelnost absolventů na trhu práce je výborná. Počet absolventů v současné době nedokáže pokrýt požadavky firem.
Absolventi působí zejména v oblasti automatizace, řídicích, informačních a měřicích systémů. Dokáží řešit úlohy týkající se hardwaru i softwaru těchto systémů, ovládají rovněž základy projektování těchto systémů. Absolventi nacházejí uplatnění při vývoji, projektování a realizaci těchto systémů, při jejich zavádění do praxe i v jejich údržbě. Mimo průmysl se uplatňují v oblasti služeb, dopravě a dalších.
Typickými zaměstnavateli absolventů programu jsou:
- Firmy, zabývající se inženýrskou činností v oblasti automatizace, měření, vývojem vestavěných elektronických systémů.
- Firmy zabývající se strojírenskou výrobou, produkcí elektronických výrobků, působících v oblasti metalurgií a mnoha dalších, kde je nutné řešit automatizaci a digitalizaci výroby.
- Vzhledem k tomu, že obor je poměrně široký a kombinuje znalosti elektrotechniky a informatiky, absolventi nacházejí často uplatnění i ve společnostech zabývajícími se informačními technologiemi, komunikačními technologiemi apod.
Typické pracovní pozice jsou následující:
- Programátor průmyslových řídicích systémů.
- Projektant měření a regulace, automatizovaných systémů řízení.
- Vývojář HW vestavěných systémů.
- Vývojář SW vestavěných systémů.
- Pracovník pro testování elektronických systémů.
- Pracovník údržby automatizovaných výrobních systémů.
- Programátor HMI/SCADA systémů.
- Pracovník zabývající se měřením a sběrem dat.
Cíle studia
Cílem studia bakalářského programu je příprava odborníků v oblasti řídicích, informačních a měřicích systémů. Jedná se o elektrotechnické bakaláře, kteří po absolvování ovládají návrh, realizaci, údržbu hardwaru i softwaru řídicí, informační a měřicí techniky. Při sestavování studijního plánu byly brány v úvahu požadavky firem působících v oblasti uplatnění absolventů programu a také byla zohledněna standardní náplň podobně zaměřených programů na zahraničních i domácích univerzitách.
Studijní program je postaven na třech pilířích:
- Teoretický základ - matematika, fyzika, teoretická elektrotechnika
- Základní okruhy teoretických předmětů profilujícího základu – měření, kybernetika, signály, elektronika, elektroenergetika.
- Okruhy předmětů profilujícího základu – senzory, vestavěné systémy, průmyslové řídicí systémy, virtuální instrumentace, robotika.
Odborné znalosti absolventa
Absolventi jsou připravováni jako elektrotechničtí bakaláři se znalostmi řídicí, informační a měřicí techniky, robotiky. Základem jsou znalosti matematiky, fyziky, elektrotechniky a technické kybernetiky. Na ty navazují odborné a praktické znalosti ze slaboproudé i silnoproudé elektroniky a zejména mikroprocesorové techniky, počítačové techniky používané v řídicích, informačních a měřicích systémech. Absolvent bakalář je tedy kvalifikačně připraven jako komplexně vzdělaný elektrotechnický odborník, který dokáže působit zejména v oblasti automatizace, řídicích, informačních a měřicích systémů. Dokáže řešit úlohy týkající se hardwaru i softwaru těchto systémů. Ovládá rovněž základy projektování těchto systémů. Vzhledem k šíři a praktickému zaměření oboru se dokážou absolventi dobře orientovat i v příbuzných oborech, jako sdělovací technika, všeobecné informační technologie, mikroelekronika apod.
V rámci studia programu je kladen důraz na to, aby absolventi byli vybaveni odbornými znalostmi, ihned použitelnými v praxi - dobrým teoretickým základem a maximem praktických zkušeností.
Odborné dovednosti absolventa
Absolvent je elektrotechnický bakalář, který po absolvování studia ovládá následující dovednosti:
- Všeobecné technické základy - matematiku, fyziku, elektrotechniku.
- Teoretické základy oboru - měření, kybernetiku, signály, elektroniku.
- Návrh, realizaci, údržbu průmyslových řídicích systémů. V rámci této oblasti student aplikuje prostředky průmyslové automatizace a robotiky pro řízení výrobních linek, strojů a procesů.
- Návrh, realizaci, údržbu vestavěných řídicích systémů. V rámci této oblasti student navrhuje elektronické systémy na bázi mikrokontrolerů, mikroprocesorů, vyvíjí jejich softwarové vybavení a nasazuje je v různých typech aplikací.
- Návrh, realizaci, údržbu měřicích systémů, senzory a testování. V rámci těchto oblastí student aplikuje metody a prostředky měření elektrických i neelektrických veličin, vyvíjí systémy na bázi virtuální instrumentace, zabývá se zpracováním signálů z měření.
Obecné způsobilosti absolventa
Tyto znalosti a dovednosti jsou v dnešní době na trhu práce velmi žádané, protože jsou klíčové pro zajištění digitalizace výroby, což je nejvýraznější trend v současném průmyslu. Absolventi tak získají odbornou způsobilost pro uplatnění v celé řadě firem, jak inženýrských, které se vyvíjejí a dodávají automatizaci, měřicí systémy, vestavěnou elektroniku, tak ve výrobních, kde je potřebné řešit údržbu, digitalizaci procesu výroby apod.