O studijním programu
Absolvent bakalářského programu Informatika je profesionál se znalostmi a dovednostmi, které odpovídají mezinárodně uznávaným standardům a které mu poskytují velmi dobrou orientaci na vyvíjejícím se trhu práce. Ve výuce je velmi pečlivě vyvážen poměr mezi znalostmi a dovednostmi, a to i s ohledem na individuální zájem studenta. I přesto, že se stále objevují a prosazují nové technologie, odborné zázemí absolventa bakalářského studia poskytuje vynikající potenciál dalšího odborného růstu potřebného pro adaptaci na nové směry technologického vývoje i schopnost být po studiu úspěšný. V případě hlubšího zájmu o obor je absolvent bakalářského programu připraven pro pokračování v magisterském stupni studijního programu Informatika.
Uplatnění absolventa
Cíle studijního programu korespondují s poptávkou trhu práce a vycházejí z předpokládaného uplatnění absolventů ve firmách zaměřených na vývoj software na pozici vývojáře software, ve firmách a úřadech na pozici správce HW a SW systémů a sítí a ve firmách zabývajících se prodejem HW a SW na pozici odborně erudovaného obchodníka.
Cíle studia
Cílem studijního programu Informatika je vychovat absolventy se širokými praktickými dovednostmi a základními teoretickými znalostmi odpovídajícími mezinárodním standardům a požadavkům praxe. Díky tomu má absolvent jasně vymezenou a srozumitelnou pozici na trhu práce a má úroveň znalostí a dovedností, které ho odlišují od konkurentů bez bakalářského vzdělání informatiky.
Učitelé jednotlivých předmětů jsou odborníci mající nejen zkušeností s výukou, ale také s výzkumnými a vývojovými aktivitami v různých oblastech informatiky. Díky tomu mají velmi dobrý přehled o tom, co je pro vzdělání a budoucí působení absolventů důležité a podstatné. Jsou otevřeni diskuzím na odborná témata a možnostem zapojení aktivních a talentovaných studentů do zajímavých výzkumných a vývojových aktivit. Jednou z dalších příležitostí pro aktivní a schopné studenty je možnost vykonávání praxí s cílem poznat zblízka pracovní prostředí v softwarových firmách v regionu.
S očekávaným růstem technologicky zaměřených firem v regionu a poptávkou po technicky vzdělaných specialistech má absolvent na trhu práce vysokou šanci na uplatnění v oboru. Získané bakalářské vzdělání umožňuje absolventovi další specializaci a pokračování ve studiu magisterského stupně programu Informatika nebo jiných příbuzných programů.
Odborné znalosti absolventa
V oblasti teoretického základu získává absolvent pouze nezbytné znalosti z matematiky a z klíčových disciplín teoretické informatiky. Jde zejména o teoretické znalosti potřebné pro pochopení podstaty informatiky jako samostatné disciplíny, jejího členění na část teoretickou, část věnovanou počítačovým systémům a část aplikačně orientovaných subdisciplín. Získané znalosti umožňují absolventovi porozumět nejen vztahům mezi jednotlivými částmi informatiky, ale také jejím konceptům, používaným přístupům a metodám, a to včetně podmínek a omezení pro jejich praktické využití. Díky znalostem teoretického základu, technických prostředků, technologií a metod má absolvent předpoklady pro flexibilní adaptaci dle požadavků praxe, zejména pak při vývoji software a při správě a údržbě SW systémů a technických prostředků nutných k jejich provozu.
Odborné dovednosti absolventa
V odborné části profilu získává absolvent dovednosti v oblasti využívání počítačových systémů a aplikačně orientovaných subdisciplín z oblasti softwarového inženýrství. Je kladen velký důraz na návrh a vývoj software, na správy SW a HW systémů, na vybrané partie počítačové grafiky a na základy analýzy dat a inteligentních systémů. Jde zejména o praktické dovednosti aplikovatelné v oblastech správy počítačových a databázových systémů, návrhu a vývoje software, počítačové grafiky a analýzy dat. Tyto dovednosti umožňují absolventovi v rámci jasně vymezeného úkolu řešit často se vyskytující praktické problémy v oboru, a to včetně samostatného rozhodování o vhodném postupu, které je založené na odborně podloženém posouzení informací relevantních pro řešení problému.
Obecné způsobilosti absolventa
Součástí studia jednotlivých částí a subdisciplín informatiky je využívání metod aktivizujících studenty. Ve výuce se diskutují nejen technické aspekty řešených problémů, ale také sociální, etické a další jiné než technické souvislosti. Absolventi mají zkušenosti s formulováním vlastních názorů a s posuzováním svých výsledků, a mají schopnost obhájit je před odborníky i laiky. Mají také schopnost samostatně získávat další odborné znalosti, dovednosti a způsobilosti nejen na základě zkušeností a jejich vyhodnocení, ale také samostatným studiem teoretických i praktických poznatků z oboru. Jako samozřejmou součást studia absolventi získávají schopnost studovat a prezentovat výsledky své práce v anglickém jazyce.