O studijním programu
Studijní program je technicky zaměřený komplexní geologický obor, který v potřebné míře zahrnuje všechny oblasti geologické výzkumné a průzkumné činnosti. Odborné vzdělání je zaměřeno na výchovu provozního geologa, kterému přírodovědný a technický základ umožní rychlou profesní adaptabilitu do příbuzných a interdisciplinárních oborů.
Uplatnění absolventa
Absolventi nalézají své uplatnění ve firmách a institucích působících ve většině průmyslových odvětví, především pak ve vývoji technologií, životním prostředí, finančním sektoru, stavebnictví, i v soukromých geologický firmách. Z vyhodnocení uplatnitelnosti absolventů studijního oboru Aplikovaná geologie vyplývá, že 70 % absolventů našlo uplatnění v soukromém sektoru, 20 % ve státní správě a dalších složkách státu a 10 % působí na vědecko-výzkumných pozicích. Jedná se především o tyto pozice:
• laboratorní pracovníci,
• pracovníci výzkumného týmu,
• technik specialista,
• referent státní správy,
• pedagogický pracovník na střední škole,
• vědecko-výzkumný pracovník na univerzitě popř. AV ČR nebo v komerční sféře.
Cíle studia
Cílem bakalářského studijního programu je získat všeobecný geologický přehled, tedy mít široké základní znalosti v obecné geologii, technické geologii a aplikované geologii. Posluchači absolvují předměty přírodovědného a technického charakteru. V teoretické i praktické výuce směřuje výuka k provádění, řízení, organizování a vyhodnocování všech typů geologických prací. Studiem se prolíná analýza geologických problémů a na ně navazující technické aktivity, hodnocení ekologických aspektů geologické, hornické a průmyslové činnosti, aplikace výpočetní techniky a geoinformatiky.
Odborné znalosti absolventa
Odborné znalosti absolventů vycházejí ze silného všeobecného geologického základu, na který v průběhu studia navazuje technická a aplikovaná geologie. Absolventi mají široký geologicko-technický rozhled, který umožňuje zastávat pozice terénních geologických pracovníků a středních provozních techniků. Absolventi budou mít odborné znalosti z inženýrské geologie, hydrogeologie, znalosti z technické a aplikované petrografie, znalosti z oblasti geochemie životního prostředí, znalosti z ložiskové geologie a znalosti z oblasti mělkého vrtání, techniky a technologie průzkumu a aplikované geofyziky. Důraz se klade rovněž na kvalitní znalosti z oblasti vizualizace geologického prostředí, ale i na znalosti z oblasti statistického zpracování dat získaných z terénu.
Odborné dovednosti absolventa
Absolventi budou mít po úspěšném absolvování studijní části tyto dovednosti.
Budou:
- schopni profesní adaptability do příbuzných technických a přírodovědných oborů;
- schopni vytvářet rešerše z domácích i ze zahraničních zdrojů;
- schopni vytvářet, spravovat a využívat geodatabáze;
- schopni řízení, organizování a vyhodnocování všech typů geologických a mělkých průzkumných prací;
- schopni odborné terénní činnosti;
- schopni interpretovat a vizualizovat výsledky z dat získaných z terénních prací;
- schopni analyzovat geologické problémy a na ně připravit a realizovat navazující technické aktivity;
- schopni analyzovat problémy a automatizovat vhodné pracovní postupy.
Díky důrazu na jazykovou výbavu (angličtina jako dominantní jazyk odborné geologické veřejnosti) budou absolventi schopni pracovat nejen v prostředí České republiky, ale se svými odbornými znalostmi budou schopni pracovat na obdobných pracovních pozicích ve světě.
Obecné způsobilosti absolventa
- Přizpůsobení se pracovním podmínkám v různých pracovních národních i mezinárodních kolektivech;
- Možnosti v dalším vzdělávání (odborná způsobilost v příslušných geologických a báňských oborech);
- Analytické a systémové myšlení.
- Prezentování výsledků práce před odborným publikem;
- Schopnost aplikovat teoretické znalosti v praxi;
- Aktivní spolupráce v rámci mezinárodních pracovních projektových týmů.