O studijním programu
Míříš vysoko? K roli dopravního pilota, dispečera nebo manažera letecké společnosti ti pomůže specializace s názvem Technologie a řízení leteckého provozu.
A pak je tu příběh, který se píše spíš v hangáru než v oblacích. O provoz, údržbu a opravy letadel se starají absolventi specializace Provoz letadlové techniky.
Uplatnění absolventa
Cílem studia je poskytnout studentům odpovídající vysokoškolské vzdělání a odborné kvalifikace v oblasti civilní letecké dopravy v souladu s požadavky Zákona o vysokých školách a požadavky příslušných leteckých předpisů pro vykonávání níže uvedených profesí v oblasti letecké dopravy:
Pilot v obchodní letecké dopravě (po získání všech potřebných kvalifikací).
Dispečer letecké dopravy u leteckého dopravce.
Směnový vedoucí provozu letiště.
Pracovník cargo odbavení.
Pracovník odbavení cestujících.
Směnový vedoucí handlingu na letišti.
Manažer bezpečnosti provozu (po absolvování dalšího školení).
Manažer systému jakosti (po absolvování dalšího školení).
Specialista/manažer u letecké výcvikové organizace.
Plánovač údržby letadel.
Pracovník logistiky údržby letadel.
Pracovník obchodního oddělení v letecké údržbové organizaci.
Další provozně-ekonomické a provozně-technické pozice v administrativě.
Cíle studia
Cílem studia v tříletém bakalářském studijním programu Provoz a řízení letecké dopravy je rozvíjet u studentů kompetence pro budoucí zvládání rolí pracovníků na středních a nižších stupních řízení v provozních, obchodně-ekonomických a technických oblastech civilního letectví.
Společný předmětový základ studijního programu obsahuje zejména předměty přírodovědného a technického základu vyučované na technických univerzitách a fakultách obdobného zaměření. Absolventi studijního programu jsou tedy vybaveni potřebným rozsahem znalostí základních přírodovědných a technických disciplín v rozsahu dostatečném pro řešení složitých technických a technologických problémů majících základ v matematice, fyzice, strojírenství a elektrotechnice.
Na předměty přírodovědného a technického základu navazují jak předměty oborové, spadající tematicky do společného oborového základu studijního programu, tak také předměty rozvíjející jazykové kompetence (jazyk anglický) a vybrané obecné předměty společenskovědního charakteru s přímým vztahem k profilu absolventa studijnímu programu. Kromě pozornosti věnované dosažení klíčových oborových kompetencí absolventů je v průběhu celého studia pozornost také věnována seznamování studentů s poznatky aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti civilního letectví. Důležitou stránkou studia je systematický nácvik prezentačních dovedností, ve kterých má velká část studentů značné rezervy. Při nácviku prezentačních dovedností je kladen důraz na schopnost stručně, jasně a výstižně pojmenovat předmětný problém, zmapovat základní příčiny jeho vzniku a charakterizovat možnosti jeho řešení.
Struktura nově navrhovaného studijním programu Provoz a řízení letecké dopravy reflektuje léty prověřenou strukturu studijních programů akreditovaných na VŠB – Technické univerzitě Ostrava a věnovaných vzdělávání v oblasti civilní letecké dopravy a zohledňující potřeby reálné letecké praxe. Proto i nově navrhovaný studijní program je koncipován jako studijní program se dvěma specializacemi – provozně-ekonomickou specializací Technologie a řízení leteckého provozu a provozně-technickou specializací Provoz letadlové techniky.
Odborné znalosti absolventa
Absolventi studijního programu získají výstupní odborné znalosti, a to jak ze základních teoretických předmětů přírodovědného základu, jakými jsou zejména vysokoškolská matematika a fyzika, tak také znalostí z odborných technických disciplín jako jsou například základy strojnictví, technické výpočty, základy elektrotechniky a elektroniky.
V rámci předmětů profilujícího základu, společných oběma specializacím, absolventi získají odborné znalosti v disciplínách věnovaných všeobecným znalostem o letadlech, jejich přístrojovém vybavení a pohonných jednotkách (pístových a turbínových motorech), zákonitostem jejich pohybu na zemi i ve vzdušném prostoru, spolehlivosti a managementu jakosti dopravních systémů a aplikovaným metodám procesního řízení. Velká pozornost je rovněž zaměřena na získání znalostí z obecného i aplikovaného anglického jazyka.
Odborné dovednosti absolventa
K obecným odborným dovednostem absolventa studijního programu bude patřit dovednost připravit, realizovat a vyhodnotit laboratorní nebo technický experiment včetně tvorby odborné technické zprávy o jeho výsledku, ověřovat zavádění nových postupů do provozní praxe, spolupracovat na realizaci technologických změn a inovačních aktivit v oblasti civilního letectví a to jak v tuzemsku, tak i v zahraničí. K odborným dovednostem absolventů studijního programu patří schopnost porozumět koncepcím stavby letadel a dalším souvislostem týkajícím se technické stránky letadel a jejich systémů včetně uplatňování zásad technické bezpečnosti, spolehlivosti a managementu jakosti dopravních systémů a pohybu letadel ve vzdušném prostoru. Absolventi budou dále schopni prakticky využívat metody umožňující optimální organizaci procesů různého charakteru (metody projektového řízení, snižování ekonomické náročnosti realizovaných procesů apod.) a v neposlední řadě schopnosti aktivně používat odbornou leteckou terminologii, a to jak v jazyce českém, tak i v jazyce anglickém.
Obecné způsobilosti absolventa
Absolventi tohoto studijního programu budou po absolvování studia jednotlivých předmětů připraveni na široké spektrum profesí v oblasti civilní letecké dopravy. Absolventi budou schopni samostatné tvůrčí práce v souladu s bezpečnostními standardy daného oboru, orientovat se v oborové legislativě a provozně – ekonomických ukazatelích, interpretovat a aplikovat výsledky běžných výzkumů, sledovat odbornou literaturu v oboru a dále se profesně vyvíjet.
Absolventi budou rovněž připraveni pro studium navazujícího magisterského programu Dopravní systémy a technika, který má Fakulta strojní v současné době akreditován, příp. obdobného magisterského programu na jiných vysokých školách.