O studijním programu
Progresivně koncipovaný studijní obor připravuje odborníky v oblasti hospodaření s energií, převážně tepelnou. Studenti zároveň získávají znalosti v problematice keramických materiálů, které jsou potřebné pro tepelně náročné aplikace. Výuka probíhá v laboratořích s moderním experimentálním a přístrojovým zařízením, pomocí něhož jsou praktická cvičení uskutečňována na vysoké odborné úrovni. Studentům jsou také umožněny stáže na zahraničních univerzitách.
Absolventi získávají vysoký potenciál uplatnitelnosti v průmyslových podnicích, v komunální sféře a také státní správě a samosprávě. Dobré uplatnění studentů je podpořeno trvalou poptávkou firem na trhu práce a to v rámci celé ČR. Absolventi mají možnost zvýšit svou odbornou kvalifikaci studiem v přímo navazujícím magisterském oboru.
Uplatnění absolventa
Absolventi mohou zastávat střední technické funkce v řadě průmyslových odvětví, kde se vyrábí či využívá tepelná energie, produkují či užívají keramické materiály. Naleznou uplatnění také v komunální sféře, státní správě a samosprávě.
Cíle studia
Studijní obor Tepelná technika a keramické materiály se věnuje problematice procesů spojených se získáváním a užitím tepelné energie, dále problematice spalovacích procesů, sdílení tepla a ohřevu materiálů. Další oblast působení studijního oboru jsou keramické materiály. Aplikace keramických materiálů je úzce spojená s tepelnými procesy, které ve většině případů probíhají za zvýšených teplot, tedy v podmínkách, kterým tyto materiály dobře odolávají.
Studijní obor, propojující tepelnou techniku a keramické materiály, vytváří platformu pro přípravu odborníků s komplexní orientací ve studované oblasti. Absolventi zvládají fyzikální principy sdílení tepla, hoření, zásady hospodaření s tepelnou energií a jsou schopni posuzovat materiály, aplikované v daných podmínkách. Absolventi oboru se uplatní v oblastech, souvisejících jak s tepelnou technikou, tak i keramickými materiály.
Cílem oboru Tepelná technika a keramické materiály je příprava odborníků v oblasti hospodaření s energií, zejména tepelnou a zároveň s dobrou orientací v problematice keramických materiálů.
Odborné znalosti absolventa
Student po absolvování oboru:
• Ovládá základy teorie a principy metalurgických technologií.
• Ovládá základní technologie z oblasti získávání energie, zvláště tepelné.
• Umí charakterizovat procesy spojené s využíváním tepelné energie v průmyslu i komunální sféře.
• Má znalosti z oblasti měření tepelně technických veličin (teplota, tlak, rychlost, objemový tok, vlhkost, chemické složení plynů).
• Je seznámen s procesem výroby, vlastnostmi a užitím keramických materiálů. Má základní znalosti z oblasti termodynamiky keramických systémů.
- Prokazuje znalosti tradičních i alternativních energetických zdrojů, včetně obnovitelných. Umí popsat proces spalování plynných, kapalných a tuhých paliv, má základní znalosti o hořácích a spalovacích zařízeních.
- Je seznámen s důsledky využívání tepelné energie na životní prostředí.
Odborné dovednosti absolventa
Absolvent umí:
• Řešit jednoduché úlohy přestupu tepla a aplikovat své poznatky na energetická zařízení.
• Prostřednictvím běžných softwarových prostředků hodnotit energetickou náročnost tepelných pochodů a hospodárnost využívání tepelné energie.
• Řešit problémy související se spalováním paliv a aplikovat získané poznatky jak v konstrukci hořáků, tak v provozních režimech spalování.
• Navrhovat vhodné typy keramických materiálů pro konkrétní podmínky použití (úroveň a změny teploty, chemické a mechanické působení vsázky a atmosféry).
- Posuzovat termickou stabilitu fázových systémů keramických materiálů.
- Navrhovat vhodné metodiky měření tepelně technických veličin.
- Zhodnotit důsledky využívání tepelné energie v příslušné technologii na životní prostředí.
Obecné způsobilosti absolventa
Absolvent disponuje v dostatečné míře tzv. soft skills dovednostmi, je jazykově vybaven znalostí alespoň jednoho cizího jazyka na úrovní B1-B2 podle Společného evropského referenčního rámce, je připraven pro týmovou práci.